Kitapozeti.Net

1984 Kitap Özeti – George Orwell

09.05.2019
133

George Orwell’in, en iyi romanlarından biri olan 1984, aslında ilk olarak yazarın isteği ile “Avrupa’daki Son Adam” adında yayınlanmak istemiştir. Bu isim çok fazla ilgi çekmeyeceğinden dolayı ticari bir hamle ile 1984 olarak değiştirilmiştir. George Orwell‘in 1949 da yazdığı bu kitap oldukça ilgi görmüştür. Dünya görüşü oldukça açık olan George Orwell, Hayvan Çiftliği kitabında da anlattığı toplumsal konuları bu kitabında da ele almıştır. Anti faşist oluşu ile de kitaplarında bu siyasi görüşünü açık açık belirtmektedir.

1984 kitap özeti Okyanusya’nın baskıcı bir iktidar ile yönetilmesini konu almaktadır. Böyle bir toplumda yaşamını sürdürmeye çalışan bir memur baş kahramanımızdır. Baskı altında yaşayan toplumun yaşadıklarını ele alan kitap, içerisinde aşka da yer vermektedir. Memur Winston, iktidara karşı görüştedir ve bu görüşün sık sık dile getirmektedir. Kitapta Winston’un aşk hayatı da ele alınmaktadır fakat asıl konu iktidarın insanlara yaşattıklarıdır. Winston da bu yaşananlara en yakın tanıklık eden kişidir. İktidar tarafından ilerleyen zamanlarda tutuklanır ve ağır işkencelere maruz kalır. 2. Dünya savaşından sonra toplumun baskı altında kalmasını sürekli olarak eserlerinde ele alan yazar bu eserinde de tamamen baskıcı iktidara karşı gelmek amacı ile düşüncelerini özgürce kitaplarında aktarmıştır.

1984 Kitap Özeti

düşünce yapısı olarak tamamen iktidarı ve ezilen halkı anlatan bir kitaptır. İşkencelere maruz kalan sıradan insanların savunuculuğunu kitapları ile üstlenen George Orwell oldukça güzel ve etkileyici bir kurgu oluşturmuştur. Bu kurgusu okurları tarafından da kısa sürede beğenilmiştir ve günümüzde bile çok satanlar listesine ismini yazdırmayı başarmıştır. 

1984 Kitap özeti aslında her toplumda yaşanan baskıyı ele almaktadır. İnsanların kendi düşüncelerini rahatça ifade edemedikleri ve her zaman güçlü olanın kazandığı hikayeleri ile toplum psikolojisinin nabzını tutan bir adam olan Orwell, aslında toplumsal gerçeklikleri yüzümüze vurmaktadır. Var olan partiler, yöneticiler toplum için var olmalılardır. Aksi düşünülemez.

Topluma lider olarak gelen parti ve kişilerin uyguladıkları baskıcı siyaset yapısı üzerinden yaşanan pek çok vahşet değerindeki işkencenin de yer aldığı bu kitap sizleri oldukça etkileyecektir. 1984 kitabı yayınlandığı günden bu güne kadar pek çok okur kazanmış ve hala da kazanmaya devam etmektedir.

George Orwell, pek çok yazarın aksine siyasi düşüncelerini açık açık eserlerinde belli ederek o dönemin yönetimine de kafa tutmuştur. Halen baskıcı rejimlerin süre geldiği bu günlerde 1984 kitabı okunması gereken kitaplardan biridir. Akıcı üslubu ile de sizleri sıkmadan bir hikayenin içinde tutan bu kitabı mutlaka okumalısınız. En çok okunan kitaplardan olan 1984 mutlaka kitaplıklarınız da bulunmalıdır. George Orwell, müthiş bir fikir adamı olup, sizleri oldukça etkileyecek romanları ile oldukça okura sahip sevilen bir yazadır. 1984 kitabı ile de halen okunmakta olan bir yazardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.