Kitapozeti.Net

Acı Çikolata Kitap Özeti – Laura Esquivel

14.01.2018
58

Laura Esquivel’in kaleme aldığı bu kitap oldukça farklı bir kurgudan meydana gelmiş ve oldukça özgün bir dille kaleme alınmıştır. Kitapta Meksika’da gerçekleşen acı dolu bir hikâye ele alınmaktadır. Acı çikolata Meksika da De la Garza ailesinin mutfağında pişer. Tita oldukça lezzetli yemekler yapmaktadır. Sırrı ise yemeklere kattığı duygularıdır. Aslında acı çikolata ile yazar Meksika kültürünü ele almıştır. O dönemin şartlarına başkaldıran bir kadını konu edinmiştir. aslında bir başkaldırışın acısıdır. Kısa süre içerisinde 15 dile çevrilen bu kitap dünya çapında çok beğenilmiştir ve kısa sürede en çok satanlar listesine girmeyi de başarmıştır. Bu kitap ölmeden önce okunması gereken kitaplar listesinde de yer almaktadır.

Acı Çikolata Kitap Özeti

Kitapta aslında farklı bir kurgu göze çapıyor. Kitap 12 farklı bölümden meydana geliyor. Genellikle kitabın içinde yemek tarifleri var fakat adeta bunlar yemek değil duyguların tarifi. Yazara göre hangi duygu işle yemek yapılır ise o yemek yendiğinde insanda o duyguyu bırakıyor. Ayrıca başkahramanımız Tita’nın mutfağından çıkma olan bu yemekler ve Titanın ruh hali, yaşadıkları sizleri oldukça etkileyecek. Bambaşka bir kurgunun için de tatlı ve farklı bir yorum ile bir solukta okuyacağınız bir kitap ortaya çıkmış. Kitapta Tita’nın içindeki o karanlığa dalacak ve onun bu karanlığı aydınlatmak için yaptığı kibrit çöpleri up uzun şalına şahit olacaksınız.

Bu kitap aynı zamanda 19. Yüzyıl Meksika halkının yaşadıklarına da ışık tutar cinsten olmuş. Ayrıca kitapta oldukça zengin bir dil kullanılmış. Bu yönden de yazar sizi hikâyenin içerisine çekmeyi başarıyor. Meksika devrimi sırasında Titan’ın başkaldırışını ve tatlı tariflerini ele alan bu kitap mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde bulunmaktadır. Halen bu kitabı okumadıysanız mutlaka okumalı ve kitaplığınızda bu kitaba yer açmalısınız. Bir yemeğin nasıl hangi duygu ile yapıldığını ve insan verdiği hazzı, yiyen kişinin duygularını da değiştirişini ele alan, tabi bu konuları, duygu değişimlerini Tita üzerinden devrin sorunlarına görme yönlendiren oldukça farklı bir hikâye olmuş. Kitabın bir yemek tarifi ile başlaması da oldukça farklı bir tat katmış. Yazarın bu farklı bakış açısı kısa sürede tüm okurlarını etkilemeyi başarmıştır.

Acı çikolata kitap özeti sizlere farklı bir hikâye sunarken yazarın iç dünyasını da gözler önüne seriyor. Yazarın bir kadın gözünden yaşanan dönemsel olayları yemek tarifi ile anlatışı oldukça ilginç Bu kitabın içerisinde siyasi, dönemsel olguların dışında aşkında barınması ile pek çok duyguyu bir arada yaşayabileceğiniz bir hikâye ortaya konulmuştur. Bu yönü ile de sizleri oldukça etkileyecek bir kitap olacaktır ve başucunuzdan ayırmadan bir solukta nefesiz okuyacağınız bir hikâye olacaktır. Acı çikolata duyguların, aşkın, acının, umudun, başkaldırışın kitabıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.