Kitapozeti.Net

Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı

25.02.2018
54

Necati Cumalı‘nın etkileyici romanlarından biri olan acı tütün kitap özeti 1952 yılında İzmir’in ilçesi Urla’da geçer. O dönem iktidarda olan Demokrat Parti tütün üreticilerini büyük beklentiler içine sokmuştur.

Üreticilerin Beklentisi

Tütün üreticileri hasatlarını yapmış ve tütünlerini satmak için beklemektedir. Urla köylülerinde umut çok yüksektir ve o yılki satışlardan iyi kazanç elde edeceklerini düşünmektedir. Gelen haberler tütün fiyatlarının yüksek tutulacağı yönündedir ve köylüler kendi planlarını yapmaktadır.

Köylüler bütün günlerini köy kahvesinde haber dinleyerek geçirmektedir. Hepsi tütün fiyatlarının açıklanmasını sabırsızlıkla beklemektedir. Sonunda tütün fiyatları açıklanır ve hepsi büyük bir şok yaşar. Açıklanan fiyatlar söylenen tütün fiyatlarının yarısıdır.

Necati Cumalı gerek şiirlerinde gerekse romanlarında toplumsal olayları irdeler ve acı tütün kitap özeti de Ege bilgesi tütün üreticilerinin yaşadıklarını anlatır. Orta alt sınıfın yaşadıkları Cumali’nin en çok yazdığı konulardır ve bu guruptan olan insanları tanımlamasındaki gerçekçilik onu çok okunan bir yazar haline getirmiştir. Cumali köylülerin ve alt sınıf insanların yaşantılarını ve duygularını abartısız gerçekçi bir dille anlatır bunun nedeni de çok iyi bir gözlemci olmasıdır.

Tütün fiyatlarının açıklanacağı sabah köylüler tekelin önünde toplanmış bekliyorlardı. Tütün eksperi gelip tütün fiyatlarını açıkladığında yıkıldılar zira fiyat çok düşüktü. Köylüler bu fiyatlarla tütün satmamaya karar verdiler.

1950 yılındaki seçimlerde Demokrat Parti seçimi kazanabilmek için komisyonculara bir çok vaatte bulunarak onların desteğini almıştı. Şimdi alınan bu desteğin karşılığını verme zamanıydı ve köylülerden tütün ucuz alınarak komisyonculara para kazandırılacaktı. Ege ve Urla halkı bu fiyatlarla tütün satmak istemeseler de fazla direnemediler ve tütünlerini ucuz fiyatlarla satmak zorunda kaldılar.

Çaresizlik

Urla’da yaşayan ve tütün üreticisi olan Ferit, Binnaz’a aşıktır. Binnaz’la güzel bir düğün ile evlenebilmek için o yılki tütün satışlarından kazanacağı parayı beklemektedir. Açıklanan fiyatlar yüzünden en büyük şoku yaşayanlardan biri de Ferit olmuştur.

Tütün üreticileri tütünlerini satmama kararı alıp direnişe geçtiklerinde onların arasında Ferit’te bulunmaktadır. Fakat köylüler çaresizdir ve direniş zayıf kalmıştır. Sonunda üreticiler belirlenen fiyatlar ile tütünlerini satarlar. Urla köylülerinden biri olan arabacı Yusuf tütünlerini satmayı ret eder ve meydanda tütünlerini ateşe verir.

Necati Cumalı toplulukların amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için örgütlenmeleri gerektiğinin önemini acı tütün kitap özeti romanında tütün üreticileri üzerinden anlatmıştır. Örgütlenmemiş üreticilerin veya çalışanların haklarını alamayacakları Egeli tütün üreticilerinin yaşadıkları ile izah etmiştir.

Necati Cumalı bu eserinde köylülerin hayatına anlatırken kullandığı dilin yalınlığı ile romanı su gibi okunur kılmıştır. Toplumları ve insanları çok iyi tanımış bir yazar olarak okuyucuyu romanın bir parçası haline getirebilmektedir.

Necati Cumalı 1921 yılında doğmuştur. Edebiyata şiirle başlayan yazar daha sonra eserleri arasına romanlarını ve tiyatro oyunlarını da katmıştır. 2001 yılında hayata veda eden yazar Türk Edebiyatına eserleriyle büyük katkıda bulunmuştur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.