Kitapozeti.Net

Açlık Oyunları Kitap Özeti -Bölüm 5-6

29.09.2019
9

Açlık Oyunları 5. Bölüm Özeti

Katniss, Remake Center’da tertemiz, vücudunun tüylerden arındırıldığı titiz bir tımarhanesine sokulur. Hazırlık ekipleri, 12. Bölge’de öğrendiği hijyen konusundaki dehşetlerinin yüksek derecede koruyucu olduğunu fark etmeyen, gösterişli bir grup olan Venia, Flavius ​​ve Octavia’yı içeriyor .

Tamamlandığında , hem stil sahibi hem de çekici bulduğu Cinna adında genç bir adam olan ana stilisti ile tanışır . Annesinin kendisi için bağladığı basit örgülere hayran ve onu genellikle istenmeyen Bölge 12’ye atanmadığını itiraf ederek şaşırtıyor, ama aslında istedi. Onu bir öğle yemeğine, o anda bildirilebilecek başka bir güzel yemeğe getiriyor ve lükslerinin onun için aşağılık gözükmesi gerektiğini kabul ediyor.

Anlaşmalar genellikle bir şekilde kendi bölgelerinin endüstrisini gösterecek şekilde giyindiklerinden, Katniss, çirkin kömür temalarıyla önceki Bölge 12 sıfatı olduğundan utanacağından korkuyor. Ancak Cinna’nın fikri ateş yoluyla kömür önermek ve topluma tanıtımı sırasında sentetik alevle aydınlatılacak ateş rengi bir kostüm ve pelerin tasarlıyor. “Yanan kız” olarak bilindiğini hayal ediyor.

O ve Peeta tekrar bir araya geldiklerinde, tanıtılmak için, tandem giyinmiş olduklarını görüyor. Cinna ve Peeta’nın stilisti Portia birlikte çalışıyor. Kendisini uzaklaştırma girişimi olmasına rağmen, Peeta ile birlikte, yakında gelecek olan rakiplerinin ilçe ilçe bazında çiftler halinde geçtiklerini gördüklerinde birbirlerini gülüp rahatlatıyorlar. Dışarı çıkarıldıklarında, şimdi alevlendiklerinde, Haymitch, Katniss’in ilk kez kalabalığın kendilerine oynamaya başlamadan önce yaptıkları elleri tutmalarını söyler.

Savaş arabalarına binmeleri ve ilgili taraftarları onu heyecanlandırıyor, karışık bir duygu çünkü yakında cinayetten istenecek. Başkan Snow’un malikanesine varırlar ve bir konuşma yaptıktan sonra, diğer kabilelerin alevlerinin dikkatini çekmek için öfkeyle gözlerini gördüklerini fark ettiği yere girerler. Yine de Peeta’ya güvenmemesine rağmen, birleşik bir cephenin stratejisini tanır ve yakınlık gibi davranır.

Açlık Oyunları 6. Bölüm Özeti

Her çiftin ve ekibinin kendi katına atandığı Eğitim Merkezi’ne tanıtıldılar. Hem Haymitch hem de Effie de orada yaşayacak. Lojmanları yine lükste bir adım daha sağlar. Effie akşam yemeğine davet edene kadar Katniss odasındaki tüm aletlerle oynuyor. Yemek yerken ve strateji planlamaya başladıklarında, Haymitch yeni bir netlik gösterir. Katniss, akşam yemeği görevlilerinden birini, kızıl saçlı bir kızı tanıdığında, yetişkinler şok olur ve küçümser, çünkü bu kız, dili kesilen bir suçlu olan Avox’tur . Bir Avox’la rasgele konuşmak suçtur, bu yüzden Peeta öne çıkar ve Katniss’in fişini gizlemek için yalan söyler, Avox’un okuldan birisine sadece benzer olduğunu söyler.

Hepsi törenin tekrarını izliyor ve Katniss, Haymitch’in stratejisini bir araya getirmeye başlıyor, birleşik cephenin her haraçın sadece kendisi için çalıştığı fikrine karşı bir tür isyan olduğunu fark ediyor.

Koridorda, Peeta onu kıza kızdırır ve Katniss onun sırrını açığa vurup çıkarmayacağından emin değildir. Peeta, muhtemelen konuşmalarının izlenemediği yerlerde çatıyı kontrol etmelerini önerir. Dışarıda, Katniss çok fazla elektrik görmeye hayran ve büyük şehrin heyecan verici sokaklarına bakıyor. Taraftarların gizlice dinleyen cihazları engelleyeceği bir bahçenin yakınında bulunan Katniss, bir gün onunla Gale’in avlandığını ve bu kızı ve başka bir oğlanı ormanın içinden kaçan püsküllü giysilerle gördüklerini anlattı. Onlara yardım etmeye çalışmadı, ama bunun yerine fırçanın üzerinden bir hovercraft göründüğü için casusluk yaptı, kızı ağda yakaladı ve oğlanı mızrakla öldürdü. Kız ve Katniss, eski hovercraft’a çekildiğinde göz teması kurdu ve Katniss, eylemsizlik yüzünden suçluluk duymaya devam ediyor.

Katniss odasına geldiğinde, kızıl saçlı kızı toparlarken bulur. Suçluluk duygusu geri döndü, ancak kızdan yüksek sesle özür dilemenin tehlikeli olacağını biliyordu. Muhtemelen uzun zaman önce o gün müdahale etmediği için ondan umutsuz olduğunu anlamıştı.

Açlık Oyunları Kitap Analizi

Oyunların gösterisinin yapıldığı titizlik bu bölümlerde ortaya çıkıyor. Tasarım yoluyla haraçları karakterize etme fikri, gösterinin boşluğuyla ilgilidir – aslında, gerçekliğin kasıtlı olarak tasarlanmış bir yanılsama olduğu “gerçeklik gösterisi” dir. Bu hiçbir şekilde kendi realite şovlarımıza benzemiyor, bu yüzden sosyal bir eleştiri olarak hizmet ediyor. Onları selamlayan fanatiği, Katniss için büyük bir ironi sağlar, çünkü küçümsemesi gereken unsurlardan dolayı kendisini heyecanlandırır. Tehdit ettiği bir konumda olmaktan heyecan duyuyor.

Sınıf açısından, Katniss, 12. Bölgedeki haraçların değişmeyen bir kömür motifinde dekore edilme eğiliminde olması nedeniyle, tasarım sürecinin genellikle düşük sosyal istasyonun cezalarını azaltmaya devam ettiğini biliyor. Cinna’nın ustalığı, bireyi sınıflarına genellemek yerine, haraçlarında vurgulamaktır. Yangın stratejisinin Oyunların gösterisine çok fazla bir oyun olduğu not edilmekle birlikte, ebeveynlerinin nerede olduklarından ve hangi sektörde olduklarından ziyade kendileriyle ilgili bir kimliğe sahip olmalarına izin verir . Lüks, Katniss’in artmaya ve bunaltmaya devam etmesiyle sınıf konusu da bu bölümlerde görülüyor.

Tasarım özellikle Katniss’e “ateşli olan kız” gibi mecazi öneme sahip bir kimlik verir. Geleneksel olarak tutkuyu tüketmenin bir metaforu olan Ateş, bu noktada stoik bir kahraman olan Katniss’i tanımlamamış bir şeydir, ancak onu duygularını kabul edebilecek daha dolgun bir insan olarak büyümesi için hazırlar.

Fakat Stoy cephesi, bu bölümlerde, Haymitch’in kendisini ve Peeta’yı birleşik bir cephe olarak satma stratejisiyle çelişiyor olsa da, sergileniyor. Peeta ona hem geçmişte hem ekmek olayında hem de Avox’u tanıdığı zaman bu konuda yalan söyleyerek ona güvenmesi için çok fazla sebep veriyor – ancak bunu bir İşlevsel avantaj. Birisine özverili bir şekilde güvenme fikri, yalnız çalışmaya çok alıştığı için onun için çok yabancıdır.

Bunların hepsi, bu bölümlerde iki şekilde ortaya çıkan topluluk ve devrim temasına oynuyor. İlk olarak, yukarıda belirtilen birleşik bir cephe sunma stratejisi. Katniss’in bu konudaki kargaşası, Peeta ise kolayca kabul ediyor, onun henüz güven konforunu anlamadığını gösteriyor. Fakat daha yoğun tezahür, kızıl kafalı Avox’u içerir. Katniss’in, Gale ile ormanda kız için kendilerini feda etmeyi reddettiği, ilgili olduğu olay hakkında derin bir belirsizlik var. Gizlenmemesi fonksiyonel bir anlam ifade etse de, Katniss, roman boyunca geliştirmeye devam edeceği zihniyetinin bir göstergesi olan, kızların güvenliği için kendini feda etmeyerek zayıflık gösterdiği hissine karşı savaşır. Ayrıca Avox’un Latince [I] a (olumsuzlama öneki) ve [I] vox’tan (ses) oluşturulduğunu unutmayın.

Son olarak, Başkan Snow’un tanıtımı, Panem’in bir demokrasi kisvesi altında faaliyet gösterdiğini gösteriyor – sonuçta o da Başkan. Geleneksel distopik ironilerden biri, bu insanların çıkarlarını zorlukla işleten insanların bir hükümeti.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.