’in kalem aldığı bu kitap, sizlere fantastik bir dünyanın ve ölümcül oyunların kapısını aralıyor. Panem adında 13 mıntıkadan oluşan bir dünya içerisinde yaşayan insanların bir gün isyan etmesi ile isyanı başlatan 13. Mıntıkanın yok edilerek cezalandırılması sonucu diğer mıntıkalarında açlık oyunları ile cezalandırılması ile başlamaktadır. Açlık oyunları bir kız ve bir erkek olacak şekilde toplamda 24 haracın birbirleri ile savaşması ve bu savaşı tek bir kişi kalanda dek devam ettirmeleri ile oynan bir oyundur. Ölümcül oyunların bulunduğu arenada yaş grubu önemli değildir. Bir gün kura çekilir ve Katniss’in kardeşi bu kura da çıkar. Bunun üzerine Katniss itiraz ederek kardeşinin yerine geçmek istediğini açıklar. Kabul edilen Katniss için hikâye başlamıştır. Açlık oyunları kitap özeti, bir genç kızın fedakârlığı ile başlayan bir efsaneye dönüşecektir.

Açlık Oyunları Kitap Özeti

Kurgu bir ormanda kendilerini bulan haraçlar kısa süre sonra savaşın içinde kendilerini bularak, harekete geçiyorlar. Yanlarında olan tek şey bir sırt çantasıdır ve bu sırt çantası ile yetinmek zorundadırlar. Katniss bu mücadelede biraz geri de kalsa da tek başına mücadele etmeyi öğreniyor. Bu sırada bazı haraçlar grup halinde hareket ederek diğer haraçları tek tek öldürmeyi planlıyorlar. Fakat olaylar umdukları gibi gitmiyor. Ormanda bir de yararlıklar vardır ve vahşi ormana karşıda hayatta kalma mücadelesi vermeleri gerekmektedir. Bu yüzden oldukça zor şartlar altında hepsi birbirleri ile mücadele ederek yavaş yavaş azalmaya başlıyorlar. Bu sırada Katniss aslında adanın gizemini çözüyor ve ilerleyişine devam ediyor. Açlık oyunları kitap özeti beklenmedik bir sonla sonlanıyor ve tek kişi kalması gereken oyun Katniss’ın aklını kullanması ile yanında yer alan harçlık ile bitiyor. Tüm kapitol olanlar karşısında şaşkınlık içindeyken tekrar bir isyan çıkmaması için Katniss’ı ikinci açlık oyunlarına götürüyorlar.

Açlık Oyunlar Kurgu

Fantastik bir dünyada gerçekleşen bu roman aslında bizim dünyamızdaki düzeni de ele almaktadır. Oldukça güzel ve akıcı bir dille kaleme alınmış olan kitap kısa sürede kurgusu ile en çok okunan kitaplar arasında girmeyi başarmıştır ve sizlerin de bir çırpıda okuyacağı türden akıcı bir kitaptır. Açlık oyunları kitap özeti sizlere bambaşka bir dünyanın kapısını aralasa da insanın ölüm ile karşı karşıya geldiğinde neler yapabileceğini açık bir dille anlatan yazar sizleri hikâyenin içerisine hapsetmeyi başarıyor. Kısa sürede çok satanlar listesine giren bu kitabın devam kitabı da gelmiştir ve öpeyaz perde de kitap aynı içerik ile yerini almıştır. Kitapta yer alan karakterlerin birden ölüm korkusu ile vahşileşmesi, içlerindeki duyguların ortaya çıkışının yanı sıra bu hikayede bir de aşk filizleniyor. Aslında bir kurmaca ve yaşamak için oyun olarak düzenlene Katniss’in bu planı işe yarıyor ve büyük tepkiler uyandırıyor. Bu nedenle de kısa sürede bulundukları ortamdan kurtularak bambaşka bir hikâyenin içine kendilerini atıyorlar.