Kitapozeti.Net

Ağaç Diken Adam Kitap İncelemesi – Jean Giono

30.05.2019
24

Bu öyküyü okumaya başlarken hayal edilen bazı olayların aslında olabileceğini aynı zamanda hiçbir zaman olamayacağını düşünmek mümkün. Fakat bir okuyucu için dünya çapında ses getirmiş bu öyküyü okuma imkanı bulmak, büyük bir zenginlik.

Kitabın konusu, Elzeard Bouffier adında bir adamın ömrünün son otuz yılını yüzlerce hektarlık bir çorak alanı tek başına ağaçlandırma girişiminde bulunması üzerine kurulu. Bu imkansızlık içerisinde, bir imkan yaratma çabasını gördükçe henüz kitabı elinizi alıp daha ilk sayfayı açtığınızda anlama imkanı bulabiliyorsunuz ve üzerinizdeki tesiri, hiçbir zaman ‘imkansızın gerçekleştirilemeyeceği’ düşüncesini kırmakla başlıyor. Kitabın bir bölümünde hayal kırıklığına uğrayabilecek olsanız da, gerçeğin kıyısından dolaştığınızda, acaba mümkün mü demekten kendinizi alıkoyamabiliyorsunuz.

Kitap Stephan Hawking’in “Yaşamın olduğu yerde umut da vardır.” meşhur sözüne belki de tam karşılık gelmektedir.

REKLAM ALANI

Bir alan düşünün, belki de birilerine ait ya da hiçkimseye ait değil. Bunun hiçbir şekilde önemli olmadığını ve bu kurak, boş arazide bir orman yaratılmaya başlandığını tasavvur edin. İmkansız gibi gelen bu olayın, insan çabaları sonucunda doğanın etkiye tepki prensibini koruyuşunu izleyin.

Kitabın, en güzel ve edebi yanı buydu. İmkansızlığın içerisinde dahi olsan, etkiye karşı tepki vardır. Bu insanları uzun süre yanıltmış doğa bile olsa.

Kitap resimleştirilmiş haliyle okuyucuya sunulduğunda, çocukların hayal güçlerini de tetikleme noktasına olağanüstü başarılı olabileceğini söylemek doğru olacaktır. Çünkü çocukların bu konudaki hayal güçlerinin sınırsızlığı ve imkansızlığı tanımlayamamaları, onları umuda sürükleyecek ve yalnız kalsalar bile dünyayı değiştirebileceklerine inanmalarını sağlayabilecektir.

Bu eserin, ilginç bir masal denizine sürüklediği de bir yandan doğrudur. Fakat kesinlikle bir masal değildir. Üslubun ve yorumlayış tarzının, yazarın bu kadar kısa bir eser de dahi ne kadar usta olduğunu anlatmaya yetebiliyor. Kitap kısalığından dolayı bir çırpıda biteceği gibi daha uzun da olsaydı eğer aynı etkiyi verebileceğini düşünmek de yanlış olmayacaktır.

Bir insanın kişiliğinin gerçekten olağanüstü yönlerini anlayabilmek için, eylemlerini uzun yıllar boyunca izleyebilme şansına sahip olmak gerekir. Kişinin eylemleri bencillikten tamamıyla arınmışsa, onu eyleme yönlendiren itki eşsiz bir yüce gönüllük örneğiyse, hiçbir ödül beklemediği kesinse ve dahası yeryüzünde silinmeyecek izler bırakmışsa, işte o vakit gerçekten de, hataya yer bırakmayacak bir kesinlikle unutulmaz bir insandan bahsediyoruz demektir.”

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.