Daniel Keyes’in kaleme aldığı bu kitap oldukça farklı bir hikâyeye sahip. Sizleri kısa sürede etkileyecek olan bir roman olup, oldukça beğeneceğiniz bir kurgu ve üsluba sahiptir. Bir bilim kurgu kitabı olan bu hikâyede IQ su düşük olan Charlie’nin bir deney ile zekâ seviyesinin yükseltilmeye çalışılmasını konu almaktadır. Charlie için hazırlanan deney ilk olarak Algernon adında bir deney faresi üzerinde denemektedir ve başarı elde edilmiştir. Charlie bunun üzerine ameliyatı olur ve her günü için bir günlük tutmaya başlar. İlk yazılarında bir farklılık görülmese de zaman içerisinde Charlie’nin durumunda farklılık olduğu görülmüştür. Charlie artık istediği adam olabilecektir. Arkadaşları, sevgilisi olabilecektir ve topluma kendini kabul ettire bilecektir. Fakat işler umduğu gibi gitmez ve zekâsı normal bir insanınkinden daha fazla olmuştur. Bu durumda Charlie kıskanılan bir adam haline dönüşür ve gene toplumdan soyutlanır. Algernon’a Çiçekler kitap özeti aslında toplumun kabul etmediği bir insanın zaman içerisinde değişmiş olmasına rağmen gene dışlanmasını ele almaktadır.

Algernon’a Çiçekler Kitap Özeti

Bu hikâyede aslında bir deneyin getirdiği sonuçlar incelenmektedir. Oldukça hüzünlü bir hikâyedir ve sizleri oldukça etkileyecektir. Kısa sürede ortaya çıkan deneyin yan etkileri sonucunda değişen bir hayatın hikâyesidir. Charlie deneylerin uygulanması ile kısa sürede gelişim gösterir fakat Algernon yani deney faresinde bazı anormal durumlar olmuştur. Aynı tepkilerin Charlie’nin de verip vermeyeceği merak konusudur. Sürekli olarak yaşadıklarını günlük halinde tutan Charlie’nin bu hüzünlü hayat öyküsünün bir anda değişmesi ile sizleri farklı bir kurgu bekliyor olacak.

Algernon’a Çiçekler kitap özeti aslında değişen bir hayata karşı insanların tepkisini, gene toplumsal normları ele alan bir kitaptır. Bu yönden de önyargıların yıkılması gerektiği mesajını veren yazar, aslında herkesin birbirinden farklı olduğunu ve bizi biz yapan bu farklılıklardır diyerek Charlie gibi hayatlara dikkat çekmeye çalışmıştır. Ne kadar onları anlamayıp, uzaktan seyirci kalsak da aslında yazar bu kitabı ile dikkat çekmeyi ve toplum olarak herkesin zekâ geriliği olan insanlara karşı önyargılı davranmasını önlemeye çalışmıştır. Ana düşünce olarak oldukça güzel bir mesaj barındıran kitabın sürekli olarak değişen bir işleyişinin de olması kitabı merak içerisinde bir çırpıda okuma nızı sağlıyor. Akıcı ve sade bir dille kaleme alınmış olan bu kitap sizleri hikâyesi ile oldukça etkileyecektir. Özellikle Charlie’nin hayatı sizleri belki üzecek belki de umut verecektir. Bir fare ile başlayan deneyin sonuçları nasıl olacaktır, Charlie’nin başına neler gelecektir? Bunların hepsi bir merak konusu iken, bu kitabı mutlaka okumalısınız. Kısa sürede çok satanlar listesinde yer edinmeyi başaran yazar, bu hikâyesi ile pek çok okur da kazanmıştır. Sizde mutlaka bu kitabı okumalı ve öyküsünden faydalanmalısınız. Toplumun gerçeklerini gözler önüne seren bir kitap olması ile de odlukça etki edecek yanları bulunmaktadır.