Kitapozeti.Net

Alice Harikalar Diyarında Kitap Özeti

11.12.2017
78

Çocuk kitabı olarak raflarda yer almış bu kitap, aslında pek çok yaştan kişinin okuyabileceği felsefik ve fantastik bir dünyanın kapısını aralamaktadır. Bu kitapta konuşan tavşanlar, görünmez kedi, şapkacı gibi pek çok fantastik karakter bulunmaktadır. Bu kitap sizleri bambaşka bir hayal dünyasına misafir edecek ve tekrar tekrar okumak isteyeceksiniz. Dünya çapında çok fazla beğenilen bu kitap da her şey garip giyinimli bir tavşan ile başlar. Bu tavşanı takip eden Alice hayatının yolculuğuna çıkacaktır.

kitap özeti; Alice’in tavşanı takip edip kendini bir oda içerisinde bulması ile başlar. Alice, odada bir içecek bulur ve hiç düşünmeden içer. Bir anda küçülen kız şaşkınlık içerisinde ne yapacağımı şaşır. Karşısına küçük bir kapı çıkar ve bu kapıdan hayal dünyanızın alamayacağı güzellikte bir diyarda kendini bulur. Alice bu diyarda kendini bir den bir çay partisinde bulur. Masada bir tavşan, bir fındık faresi, şapkacı bulunuyordur. Hepsi tuhaf görünümlüydü. Alice sürekli sorular sormaya başladı, içinde bulunduğu bu yer de neresiydi? Bir den bu acayip masa da bir tartışma çıkar ve Alice buradan uzaklaşır.

Oldukça farklı bir kurgusu olan bu kitap Alice’in ülkenin kraliçesi ile karşılaşması ile farklı bir boyut kazanır. İskambil kağıtlarından oluşan bir orduya sahip olan kraliçe Alice’in öldürülmesini ister ve hemen bir mahkeme kurulur. Tabi mahkeme kraliçeye ait olduğu için de karar değişmez. Alice öldürülmelidir. Alice harikalar diyarı kitabı özeti ile aslında insanın kendi iç dünyasına seyahat edeceksiniz. Alice saf ve temiz bir yüreğe sahiptir, oldukça da adaletlidir. Bu hikayede de, bir anda kendini adaletsiz bir dünyanın içerisinde bulan Alice’in hikayesi sizleri bekliyor.

Alice’in Uyanışı

Hikaye tüm gizemi ile sizleri beklerken, kitabın son sayfalarına doğru Alice bir ses duyar, ablasının sesidir bu ve birden uyanır. Tüm bunlar bir rüyadır, Alice bu rüyanın gerçekliğinden oldukça emindir. Aslında bu kitapta, sorgulamak ele alınmıştır. Dünyanın kurulu olduğu düzen de sorgulanmaktadır. Aslında adalet insanın için de var olan bir değerdir ve Alice harikalar diyarında kitap özeti sizlere adaletsizlikle beliren bir hikayenin başlangıcını sunmaktadır.

Alice, farklı bir kurguya sahip olması ile pek çok parodiyi de içinde barındırıyor. Aslında gerçekler bizim anladığımız gibi değil mi, ya da gerçekleri biz mi anlayamıyoruz. Oldukça fazla soru ile iç içe kalacağınız bir çocuk kitabı olan Alice, aslında büyüklerinde oldukça fazla etkilendiği ve anlamlandırmaya çalıştığı bir kitaptır. Özellikle bu diyarda mantığın yer almayışı ile hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacağınız bir kitap oluşu, dünya çapında büyük ilgi uyandırmıştır. Alice harikalar diyarında sizlerin ufkunu açacak ve merak duygunuzun tavan yapacağı farklı bir tatta kitaptır. Mutlaka kitaplığınızda bulunması gereken eserler arasında yer alır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.