Kitapozeti.Net

Altıncı Koğuş Kitap Özeti – Anton Çehov

09.05.2019
57

’un usta ellerinden çıkan bu eser, 1904 yılında okurları ile buluşmuştur. Yayımlandığı günden bu yana oldukça beğenilen eser, günümüzde de halen belli bir okura sahiptir. Kitabın geçtiği yer bir tımarhanedir. Farklı bir olay örgüsü ve kahramanlara sahip olan bu kitap aslında bir felsefe çatışması şeklinde ilerler. Tımarhane de  bulunan oldukça eğitimli bir hastanın doktoru ile arasında geçen felsefi çatışmayı konu edinen bu kitap sizlerin beğenisini kazanacak türden. Eğitimli hastanın savunduğu şey aslında içinde bulundukları bu hastanenin durumunun düzeltilmesi, şartların olgunlaştırılması gerektiğidir. kitap özeti karakterler üzerinden aslında Rusya’da meydana gelen düzensizlik ve ortam şartlarının insanlar için uygunsuzluğuna karşı hiçbir şekilde bir şey yapılmaması anlatılmaktadır.

Altıncı Koğuş Kitap Özeti

Altıncı Koğuş kitabı aslında Rusya da meydana gelen düzensizliği felsefi karakterler üzerinden anlatan başarılı bir kurgudur. Yazar, dönemin ülke problemlerini tımarhanedeki bir hastanın yaşadıkları ile bir tutarken. Ülke siyasetçilerini de tımarhane doktoru ile analiz etmektedir. Tımarhanedeki sorunlara kayıtsız kalan doktor ülke siyasetçilerinin kayıtsız kalışı ile aynı bir düşünce yapısından çıkmaktadır. Altıncı Koğuş kitap özeti  büyük tiyatro yazarı Anton Çehov’un usta kaleminden çıkmış bir ustalık eseridir. Özellikle yazarın olaylara güzel benzetmeler ile değinmesi eseri çok daha akıcı ve başarılı bir hale getirmiştir. Rivayetlere göre döneminde yayınlanan bu eser için Lenin’in bile kendini altıncı koğuşta hissettiği üzerine söylediği sözler eserin çok daha sükse kazanmasına sebep olmuştur.

Altıncı Koğuş Kitap Yorumu

İçeriği ile oldukça farklı konulara ince bir şekilde değinen bu eser, döneminin en iyi kitaplarından biri olmasının yanı sıra aynı zamanda dönemimizde de çok sevilerek okunmaktadır. Yazarın dönem sorunlarını anlatış biçiminin ustalığı karşısında etkilenmemek mümkün değil. Yazarın üslubunun da anlaşılır oluşu kitabı daha da akıcı bir şekle sokmuştur. Altıncı Koğuş kitap özeti dönemsel sorunların çok iyi bir şekilde ele alındığı bir baş yapıttır. Yazarın dönem sorunlarına değiniş biçimi sizleri büyüleyecek. Özellikle olay örgüsünün bir tımarhanede geçmesi ve  deli ile doktor arasında geçen felsefi çatışmaları ele alması oldukça anlaşılır bir eleştiri ortaya koymuş. Altıncı koğuş kitabı bir eleştiriden ziyade daha çok dönemsel sorunların ortaya konulduğu güzel bir gözlem kitabı olmuştur. Aynı zamanda bu kitap o dönemlerdeki Rusya hakkında da bizlere bilgi vererek bir kaynak niteliği taşımaktadır. Genel olarak ortaya konan bir adaletsizlik vardır ve bu adaletsizlik karşısında susan yetkili kişi tamamen devleti temsil eder. Bu çatışma bir türlü sonuçlanmaz. Dönemin Rusya’sında da olaylar adaletsizlik ve çözümsüzlük içerisinde ilerlemektedir. Bu çözümsüzlük konusunda herhangi bir şey yapılmaz iken, iş işten geçtikten sonra sorunlar anlaşılacaktır. Fakat kitapta da dönemde de her şey için artık çok geçtir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.