Kitapozeti.Net

Anne Kafamda Bit Var Kitap Özeti – Tarık Akan

25.02.2018
59

Tarık Akan tarafından yazılan anne kafamda bit var kitap özeti 1980 askeri darbesinden sonra başına gelen bir tutuklanma olayını anlatıyor. Tarık Akan bu olay esnasında yaşadıklarını, düşüncelerini ve korkularını çok samimi bir dille ifade ediyor. Tarık Akan 1981 yılında Almanya’da bir konuşma yapar. Sağcı bir gazete ise bu konuşmayı çarpıtarak manşetine taşır. Bu yalan manşet Tarık Akan için tutuklama kararının çıkmasına neden olacaktır. Tarık Akan bundan haberdar olur ve Ülkeye döndüğünde uçaktan çıkınca tutuklanacağını bilerek yolculuk yapar. Bu yolculuğun ne kadar zor geçtiğini kendi kelimeleri ile anlatmaktadır.

Uçakta birlikte gittikleri kafilede Müjdat Gezen, Perran Kutman ve Halit Kıvanç gibi isimler de bulunmaktadır. Perran Kutman ve Halit Kıvanç manevi destek verirken Müjdat Gezen hep yanındadır. Yolculuk esnasında Tarık Akan sürekli ne yapması gerektiğini düşünmekte ve yapılacaklar konusunda Müjdat Gezen ile konuşmakta ve ondan yardım istemektedir. 12 Eylül 1980 darbesinin insan ruhunda yarattığı tahribatı Tarık Akan anne kafamda bit var kitap özeti ile birinci ağızdan anlatmakta ve okuyucuyu hiç bilinmeyen bir yönü ile de tanıştırmaktadır.

Uçaktan inince Tarık Akan’ın gözleri polisleri arar ve sonunda iki sivil polis yanına gelip tutuklanma kararını bildirir. Tarık Akan havaalanından hiç çıkmak istemediğini çünkü nasıl bir belirsizliğin içine gittiği hakkında bir fikri olmadığı için çok korktuğunu ifade etmektedir.

Havaalanından bir minibüse bindirilir ve Gayrettepe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülür. Yol boyunca kendilerini takip eden sivil polis araçlarını görünce korkusu daha da artar. Azılı bir suçlu gibi Emniyet’e götürülmektedir. Emniyette yaşadıklarını ise kendi ağzından anlatmaktadır. Tarık Akan yanlış haber konusundaki ısrarını sürdürse de bu tutuklanmasına engel olmaz. Bu tutukluluk süreci ve bu süreçte yaşadıklarını anne kafamda bit var kitap özeti ile ayrıntısıyla anlatmıştır. Artık Tarık Akan’ı uzun ve zorlu bir süreç beklemektedir.

Siyasi Şubeye gönderilmesi, sorgulanması ve bu aşamalarda ne kadar itilip kakıldığı, aşağılandığı en ince detayına kadar kitapta yazmaktadır. Cezaevindeki şartların kötülüğü, pisliği kitabın adının anne kafamda bit var olmasının nedenidir. Tarık Akan uzun bir süre tutuklu olarak hapiste kalır ve sonunda aklanıp hapisten çıkar. O günlerin ruhunda derin izler bırakması ve bir türlü atlatamıyor olması bu kitabı kaleme almasına neden olur. 1980 askeri darbesi Tarık Akan gibi bir çok sanatçının tutuklanmasına neden olmuştur. Askeri darbe dönemlerinde sanatçıların potansiyel tehlike olarak görülmesi hep yaşanmaktadır. Bu darbe birçok insanda onarılması mümkün olmayan derin izler bırakmıştır. Cezaevlerinde görülen işkenceler birçok gencin sakat kalmasına yol açmıştır. Tarık Akan bu kitabı ile hem kendi yaşadıklarını anlatmış hem de aynı duruma maruz kalan birçok insanın duygularına tercüman olmuştur. Tarık Akan en çok üzüldüğü olayın ise çevresindeki insanlar tarafından yargısız infaz edilmiş olması olduğunu söylemektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.