Kitapozeti.Net

Araba Sevdası Kitap Özeti – Recaizade Mahmut Ekrem

22.12.2017
42

Recaizade Mahmut Ekrem’in kaleme aldığı bu eser, her yaştan insanın mutlaka okuması gereken kitaplardan birdir. 100 Temel eser arasında yer alan bu kitap, aşkı ele almaktadır. Fakat bu aşk alışık olduğumuz cinsten değildir. Fransız hayranı olan bir gencin hikâyesidir ve kendi kendine yaşadıklarına anlam yükleyen bir adam olarak kitapta okura sunulmaktadır. 

Araba Sevdası kitap özeti; Bihruz Bey’in hayatı ile başlamaktadır. Osmanlı paşasının, özel eğitimler ile yetiştirdiği Bihruz bey, gördüğü eğitimlere rağmen yeterli donanıma sahip değildir ve böyle bir hayat yerine alafranga bir yaşamı tercih etmektedir. Çok da iyi olmayan Fransızcası ile tam bir Fransız özentisidir. Sürekli olarak Avrupa’ya özendiğinden dolayı giyimi de bu şekildedir. Avrupa malı bir fayton ile gezmelere çıkar. Kısa süre sonra Bihruz Bey babasını kaybeder ve büyük bir miktar para Bihruz beye kalır.

Bir gün bir kadın görür ve ona âşık olur. Periveş adındaki kadın kendini hanımefendi gibi gösterse de tam aksine davranış sergileyen bir kadındır. Bihruz bey kısa sürede bu kadına tutulur fakat kadını bir kez görür ve bir daha göremez. Kara sevdaya tutulan adam sağlığından olur. Gözü kadından başka kimseyi görmez hale gelir annesini bile unutur. Bir gün Bihruz Bey iş arkadaşı olan Keşfi Bey’e rastlar. Keşfi bey oldukça yalancı bir insandır ve adamın sevdiği kadını tanıdığını söyler. Adam Bihruz beyin bu sevdadan vazgeçmesini sağlamak için kadının öldüğünü söyler. Hâlbuki kadın hayattadır ve Bihruz beyle bir gün karşılaşacaklardır. Bihruz bey sevdiği kadının öldüğünü öğrenince daha beter olur, yıkılır. Bir gün Periveş ile karşılaşır ve Periveş adamı tersler. Bu durumda Bihruz Bey kadının yaşadığını ve nasıl bir kadın olduğunu anlar. Bu sevdadan vazgeçmesi gerekecektir.

REKLAM ALANI

Kitap Özeti

Araba sevdası aslında bir aşk kitabı olarak gözükse de toplumda yer alan insanların o dönemki psikolojilerini de ele alan bir kitaptır. Bu yönü ile de oldukça popüler bir kitap olmuştur ve okunması gereken kitaplar arasında yer almaktadır. Araba sevdası kitap özeti kişilerin dış görünüşüne göre karar verilmemesi gerektiğini ele alan bir kitaptır. Dış görünüşün altında yatan duygu ve fikirleri önemsemelidir insan. Dış görünüş yanıltıcı olabilir. Ayrıca ana karakterin, kendi kendine gelin güvey olmasını da konu alan bu kitapta insanların çok çabuk bir şeylerden umut alıp, kendi hayal dünyalarında yaşamamaları gerektiğini de anlatmaktadır.

Araba sevdası, dönemdeki olayları da ele alırken, Avrupa özentisi olan halkın hareketlerini ve tavrını da konu edinmiştir. Bu özentilik giderek yaygınlaşmaya başlamıştır ve ana karakterimiz de bu özentilik ile bir kadına âşık olur. Bu aşk yarım yamalak Fransızcasından dolayı yanlış anlaşılır ve olumsuz olarak sonuçlanacaktır. Araba sevdasını mutlaka kitaplığınızda bulundurmalısınız.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.