Kitapozeti.Net

Aşk Kitap Özeti – Elif Şafak

15.12.2017
57

Elif Şafak’ın ustalık eseri olarak raflarda yerini alan ve en çok satılan kitaplardan biri olan , kısa sürede pek çok okur kazanmıştır. Elif Şafak bu kitabında bünyevi aşkı konu alır ve farklı üslubu ile Şems ‘tende bahseder. Okurları tarafından bu kadar çok sevilmesinin bir nedeni de onun bu özgün anlatım biçimidir.

Aşk kitap özeti40 yaşında bir Amerikalı kadının bir yayın evinde çalışmaya başlaması ile değişen hayatını ele alır. Ella evli ve üç çocuk sahibidir. Bir gün yayın evinde çalışırken adı duyulmamış olan bir yazarın hayatını araştırmaya başlar. Zahara adlı bu kişi tasavvuf felsefesini ele almaktadır. Zahara ’nın bu kitabını okumaya başlayan Ella bir anda kendini Zahara ’ya kaptıracaktır. Ella ile Zahara iletişime geçmeye başlamıştır. Sürekli olarak mailleşen bu iki karakter kısa zamanda dost olmuşlardır.

Aşk Kitap Özeti

Aşk kitabı hikaye olarak dünyevi aşkı konu alsa da oldukça farklı bir kurguya sahip olduğu için okurların daha çok dikkatini çekmiştir. Bu kitap Elif Şafak tarafından ilk olarak İngilizce kaleme alınmış bir kitaptır ve daha sonra çevirisi gerçekleştirilmiştir. Dost olarak başlayan bir ilişkinin aşka dönüşmesi ve bunun aracısının tasavvuf felsefesi olması olayları daha ilginç bir konuma taşımaktadır. Kahramanlarımızdan Zahara sürekli yer değiştirmek zorunda kalan bir yazardır ve bu yüzden birbirlerini hiç görmeden Ella ile mailleşerek birbirlerine âşık olurlar. İlerleyen zamanlarda buluşmaya karar verirler fakat planları hiç te umdukları gibi gitmez ve onları bambaşka olaylar beklemektedir. Bu kitap için aslında hayatın anlamını aşk ile bulmaya çalışan iki insanın hikâyesi olarak değerlendirmek mümkündür. 

Aşk kitap özeti Amerikalı bir kadının Mevlana ile tanışıp aşkı özümseme hikâyesinin anlatılışıdır. Fakat bu hikâyede olayların başlama şekli ve bitiş şekli sizleri oldukça şaşırtacak derecededir. Bu yönü ile de Elif Şafak bambaşka bir anlatımı ele alarak bizlere kurgunun mükemmelliğini bir kez daha göstermiştir. Uzun süre çok satanlar listesinde zirvede kalmayı başaran bu roman, içerik olarak kültürümüzden izler taşımaktadır.

Elif Şafak Ne Anlatmak İstemiş

Elif Şafak aslında bu romanı ile aşkın insanı nasıl değiştirdiğini ele almıştır. Özellikle aşkı evlana ile birleştiren Elif Şafak bu konuda oldukça başarılı olmuştur ve yurt dışında da olumlu dönütler elde etmeyi başarmış bir yazardır. Aşk kitap özeti aslında Mevlana ile aşkın anlatılışıdır. Mevlana ile tanışıp, aşkı anlayan Amerikalı bir kanının, gerçek aşkı bulduğu Zahara adlı yazar ile olan konuşmaları ve bu konuşmaların bir buluşmaya dönüşmesi ile oldukça beklenmedik bir sonuç ile sonlanması okurlar tarafından oldukça beğenilmiş olup, tekrar tekrar okunacak kitaplar arasında ismini yazdıran bir eser olmuştur. Bu eseri halen okumayan mutlaka kitaplıklarına bu kitabı kazandırmalılar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.