Kitapozeti.Net

Aşkı Memnu Kitap Özeti – Halit Ziya Uşaklıgil

25.02.2018
46

Halit Ziya Uşaklıgil‘in Türk Edebiyatı klasikleri arasına girmiş olan romanı Aşkı Memnu kitap özeti anlatılan dönemin iki ailesinde yaşanan çarpık ilişkileri konu alır. Aşkı Memnu, Uşaklıgil’in cesur anlatımıyla günümüzde dahi popülerliğini koruyan bir eserdir.

İki Farklı Aile

Adnan Bey ve kızı Nihal ile oğlu Bülent, Firdevs Hanım ve kızları Peyker ile Bihter, Adnan Bey’in yeğeni Behlül romanın ana karakterleridir.

Adnan Bey’de, Firdevs Hanım’da duldur ve çocuklarını yalnız büyüten iki ailedir. Firdevs Hanım yaşamayı çok seven ve özgür yaşayan 45 yaşında bir kadındır. Önceleri Melih Bey’le evlidir ve iki kızı olmuştur. Evliliği döneminde de özgür yaşayan ve erkeklerle diyaloğa girmekten çekinmeyen Firdevs Hanım, kocasının olanlara dayanamayarak erken ölmesine neden olmuştur. Firdevs Hanım için çocukları onun hayatını engelleyen unsurlar olmaktan öteye gitmez ve eşinin ölümünden sonra kısa sürede eski hayatını yaşamaya geri döner..

Adnan Bey iki çocuğuyla yaşayan dul bir adamdır. Adnan Bey’in karısı da sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Kızı Nihal genç bir kızdır ve yaşının üstünde olgunluğa sahiptir. Bülent ise daha ergenlik dönemine yeni girmeye başlayan bir çocuktur.

O dönemler insanların en keyif aldıkları faaliyet Boğaziçi’nde sandal gezileri yapmaktır. Bu sandal gezintilerinde insanlar birbirini görüp ve sosyalleşmektedir. Bu gezintilerden birinde Adnan Bey Firdevs Hanım’ın kızı Bihter’i görür ve onunla evlenmek ister. Firdevs Hanım, Adnan Bey’in ilgisinin kendisine olduğunu zanneder fakat ilgilenilen kişinin Bihter olduğunu öğrenince kızını kıskanır ve bu evliliğe karşı çıkar. Peyker zaten annesinin istemediği birisiyle evlenmiştir şimdi de Bihter kendisinden yaşça çok büyük olan bir insanla evlenmek istemektedir. Bihter henüz 22 yaşındadır Adnan Bey’in yaşı ise 50’dir. Bihter yaş farkını önemsemez zira Adnan Bey’in zenginliği ve yaşadığı hayat gözlerini kamaştırmaktadır. Bihter annesini ikna eder, Adnan Bey’le evlenir ve Aşkı Memnu kitap özeti konusu örülmeye başlar.

Çarpık İlişkiler

Nihal babasının evlenmesine karşı çıkmasa da, babasının kendisinden çok küçük bir kadınla evlenmesi onu rahatsız eder ve Bihter’den kendisini uzak tutar. Bihter istediği hayata ve zenginliğe kavuşmuştur ve başlangıçta evlilik de gayet yolunda gitmektedir.

Adnan Bey’in yeğeni Behlül’ün köşke gelmesi ile her şey değişecektir. Behlül hem çok yakışıklıdır hem de ele avuca sığmaz bir kişiliktir. Aile, Behlül’ün Nihal’le evlenmesini doğru bulmaktadır. Nihal’de ailenin aldığı bu karardan oldukça memnundur.

Behlül köşke geldikten sonra Bihter’le aralarında yakınlaşma başlar ve Aşkı Memnu kitap özeti bundan sonra yaşanan bu çarpık ilişkiyi anlatır. Behlül ile Bihter’in birbirlerine karşı duydukları ateşli aşk birçok tehlikeyi göze alacak kadar cesur davranmalarına neden olur. Bu aşk, ailenin dikkatini çekse de taraflar tarafından inkar edilir ve Behlül, Nihal ile evlenerek son noktayı koyar. Bu evlilik dahi Behlül ile Bihter arasındaki ilişkiyi bitirmeye yetmeyecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.