Kitapozeti.Net

Ayasofya’nın Gizli Tarihi Kitap Özeti – Pelin Çift

15.12.2017
50

kitabı Pelin Çift’in ilk kitabıdır ve Gündem Ötesi kitaplığının da ilk kitabı olma özelliği taşır. Yayınlandığı günden bu yana oldukça beğenilmiş bir kitap olup kısa sürede en çok satanalar listesine girmeyi başarmış bir eserdir. Özellikle söyleşi tarzında yazılmış olan kitap, sizlere Ayasofya hakkında bilinmeyenleri anlatıyor. Hepimizin gözdesi olan Ayasofya’nın geçmişten bugüne kadar nasıl bir süreçten geçtiğini ve neler yaşandığını ele alan bir kitap. Ayasofya’nın Gizli Tarihi kitap özeti oldukça farklı bir kurgu olup, tarihi bir kaynak olarak da rahatlıkla kullanılabilecek niteliğe sahiptir. Özellikle dünyanın gözü Ayasofya’nın üzerindeyken böyle bir kitabın ortaya çıkması ile bizlerin biraz daha bilinçlenmesini sağlayan Pelin Çift, Ayasofya ile ilgili Tarih Profesörü Erhan Altunay ile başarılı bir eser ortaya koymuştur. Bu kitap için Ayasofya’nın dehlizlerine bile inerek detaylı ve yerinde bir araştırma gerçekleştirmişleridir.

Ayasofya’nın Gizli Tarihi Kitap Özeti

Ayasofya’nın Gizli Tarihi kitap içeriği, bizlere Ayasofya’nın yapıldığı ilk günden bu yana yaşananları, restorasyonları, skandalları ele almaktadır. Dünyanın büyük ülkelerinin gözü Ayasofya üzerindedir. Bunun sebebi ise kutsal emanetlerin, altın sandığın Ayasofya’nın dehlizlerinde gizli olduğu düşünülmektedir. Bu bir efsane midir yoksa gerçek mi bilinmez ama dehlizler gerçekten de sırlarla doludur. Pelin Çift hususi olarak dehlizleri yerinde görerek, okurlarına da fotoğraflar ile göstermeye çalışmıştır. Bir insanını içerisine çok zor girebildiği bu dar, gizemli dehlizlerin içerisinde ne olduğu henüz bilinmiyor. Yani bu kutsal emanetler Ayasofya’da söylentisi bir söylenti mi gerçek mi bilinmiyor. 

Ayasofya’nın Gizli Tarihi kitap özeti aslında okurlara Ayasofya’nın ne kadar önemli bir tarihi yapı olduğunu gereken değeri yıllardır almadığı anlatılmaya çalışılmıştır. Okurlar için gerçekten çok güzel bir kaynak olan bu kitap Ayasofya’yı hiç görmeyenler için de mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğu izlenimini yaratan bir eserdir. Sadece, bu yönü ile de değil yazılış itibari ile de geçmişten günümüze kadar gelen bazı gizli topluluklar hakkında da bilgi verilmektedir. Bu kitap için Ayasofya aydınlanması demek de yanlış olmayacaktır. Özellikle Pelin Çift, bu kitapta dilinin oldukça sade tutmuş ve kitabın herkes tarafından okunabilmesini sağlamıştır. Gerçekten de her yaştan insanın bir çırpıda okuyabileceği bir kitaptır.

Kitap Yazarı Pelin Çift

Pelin Çift asıl mesleği olan sunuculuğun verdiği sade üslup ile Ayasofya’nın Gizli Tarihi adlı kitapta da karşımıza çıkıyor. Bu kitap gerçekten tarihi açıdan bir kaynak olarak kullanabileceğiniz içeriğe sahiptir. Kullanılan bilgilerin de çoğu yerinde fotoğraflarla incelenip kanıtlanmış bilgilerdir. Ayasofya’nın Gizli Tarihi kitap özeti oldukça farklı bir kurguya sahiptir ve sizlerin oldukça dikkatini çekecektir. Pelin Çift ‘in özellikle dilinin sade tutarak kitabı kaleme alması pek çok okuyucuya hitap edecek bir eseri ortaya çıkarmasını sağlamıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.