Kitapozeti.Net

Aylak Adam Kitap Özeti – Yusuf Atılgan

25.02.2018
47

Yusuf Atılgan edebiyat çevreleri tarafından iyi tanınsa da 1973 yılında yazdığı Anayurt Oteli adlı kitabı, 1987 yılında sinema filmi olana kadar halk tarafından çok bilinen bir isim değildi. 1950 yıllarında yazarların daha çok toplumsal içerikli kitaplar yazmasına karşılık Yusuf Atılgan Varoluşçu bir yol izlemiş ve insan psikolojisiyle ilgilenmiştir. Kalıplara ve kalıplaşmış yaşamlara olan karşıt duruşu Aylak Adam kitap özeti adlı eseriyle aktarılmıştır.

Herhangi Biri

Yusuf Atılgan için insanları kategorize etmenin bir manası yoktur bu nedenle Aylak Adam kitap özeti kitabının başkahramanının da bir adı yoktur. O dünyadaki herhangi biridir ve onu kısaca C. diye tanımlar. İnsanların birbirleriyle olan etkileşimleri ve bu etkileşimin yarattığı kuralların insanların nasıl etkilediği Yusuf Atılgan için önemli konulardır ve bu bakış açısıyla yazdığı eserlerinde insan ruhunun derinliklerine iner.

C, zengin bir ailede doğmuştur ve para kazanmak için bir işe ihtiyacı yoktur. Tüm günü arkadaşlarıyla aylak aylak geçirmektedir. Bir şey aramaktadır fakat ne aradığını bilememektedir. Onu yaşadığı bu hayat tarzından uzaklaştıracak bir şey.

C, erken yaşta annesini kaybetmiş ve onu teyzesi büyütmüştür. Tanıştığı bütün kadınlarda annesini ve teyzesini aramaktadır. Sürekli kendi iç dünyasına dönüp yaşadıklarını irdeler. Kadınlarda bir türlü aradığını bulamaz Aylak Adam çünkü tutkuyla annesi ve teyzesine bağlıdır. İlişkileri hep kısa süreli olmaktadır. Aşık olduğunu düşündüğü zamanlar olmuştur fakat onun için çekici olan dönem ilişki başlayana kadar olan dönemdir. İlişki başladıktan sonra hem eski hazzı duymaz hem de yürütemez.

Yaşamın Anlamını Aramak

Hayatını kahveler, restoranlar ve barlar arsında geçiren Aylak Adam kitap özeti hayatta hiçbir derdi olmayan bir insandır. Onun tek derdi yaşam amacı haline gelen hayatının kadınını bulmaktır. Aylak adam sürekli sokaklarda dolaşarak başka insanları gözlemler ve bu hayatta ne aradığını anlamaya çalışır. Kitaplarda, filmlerde hep bu arayışa cevap arar. C, insanların kalıplaşan yaşamlarından hiç hoşlanmamaktadır ve kendisi için böyle bir hayat düşünmez. Nasıl bir hayat yaşaması gerektiğini de bilmemektedir bu nedenle sürekli arayış halindedir. Sürekli sevgiyi arasa da bir türlü bulamaz.

İki tane önemli aşk macerası yaşar. Bu ilişkilerde aşkı bulduğunu düşünse de yanıldığını hisseder. Hayatındaki en önemli kadın teyzesi olmuştur ve hep ona duyduğu tutkuyu duyabileceği bir kadın aramaktadır. Kendisine miras olarak kalan evin kirasıyla hayatını rahatlıkla idame ettirebilen C’nin yaşamak için paraya dolayısıyla çalışmaya ihtiyacı yoktur. İnsanların kalıplaşmış yaşamlarına karşı öfke duyan Aylak Adam kitap özeti çalışmayı hiç düşünmemiştir. Bomboş geçen hayatında tek yapabildiği kendini incelemektir.

Hayatının kadınını aramaya devam eden C, bir gün otobüse binmek üzere olan bir kadın görür. O anda aradığı kadının o olduğuna dair taşıdığı inanç tamdır. Otobüse yetişmeye çalışır, yetişemez ve kadın otobüsle beraber gider. Bu C için hayata dair beklentilerini tamamen kaybettiği an olmuştur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.