Kitapozeti.Net

Aylak Adam Kitap Özeti – Yusuf Atılgan

02.01.2018
52

Yusuf Atılgan’ın kaleme aldığı kitap, adından da anlaşılacağı gibi aylak bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Genç bir adamın miras yiyerek geçimini sürdürmesi ve sürekli olarak aylaklık yapmasını anlatan bir kitaptır. 1959 yılında yayınlanan kitap yazarın ilk kitabıdır. Bu romanı ile yazar Yunus Nadi Roman Armağanı ödülünde 2.ci olur. Bu yönden de oldukça adından bahsettiren yazarın bu kitabı oldukça beğenilmiştir. Yazar köyde yaşamaktadır fakat buna rağmen köy hayatını ele almak yerine kent hayatını anlatmayı tercih etmiştir. Bu yönden de okurları şaşırtan bir yazar olmuştur.

Başkahramanı C. Diye anlatan yazar, Miras yiyerek ve sürekli olarak kahvelerde gezerek hayatını sürdürmektedir. C. Aynı zamanda annesiz büyüyen bir çocuk olduğu için de aşkta sürekli ona anne şefkati göstererek birilerini arar. Bir gün Ayşe adında bir genç kızla tanışır. Fakat adam aşırı derece kıskanç olduğundan dolayı ilgi duyduğu kızı kaybeder. Daha sonra başka bir kız görür ve ona ilgi duymaya başlar. Fakat bu kızda da eksik olan bir şeyler vardır ve delikanlı gene aradığını bulamamıştır. Aradığı aşkı bir türlü bulamayan C. Bir gün mavi yağmurluklu bir kadın görür. Onun peşinden gitmeye başlar fakat kadın otobüse binmiştir ve C. Ona yetişemez. Kendini bir taksinin önüne atar. Taksici bu duruma çok sinirlenir ve adamın burnunu kırar. Polisler gelir olaylar karışır ama hiçbir şey mavi yağmurluklu kadın kadar önemli değildir. C. Bir daha onu hiç görmeyecektir. Aylak Adam kitap özeti; aylaklıkla uğraşan ve aradığı aşkı bir türlü tam anlamıyla bulamayan bir adamın hikâyesidir.

Kitap Özeti

Yazar bu kitabı ile aslında üniversitede, yani İstanbul’da başına gelen olaylara yer vererek bir hikâye oluşturmuştur. Şehirli insanların zamanlarını ne kadar boş geçirdiklerini ve miras yiyen bir gencin boş yaşamını ele alan bir kitaptır. Yazara neden köy hayatını ele almadınız denildiğinde, köy hayatını ele alan bir kitap yazmak için köyde yaşıyor olmak yetmez der. İstanbul’a olan hasretinden bir kitap kaleme alan yazarın dili oldukça sade ve güzeldir. Akıcı bir dil kullanılarak yazıldığından dolayı hikâye çabucak geçiyor ve birden kendinizi hikâyenin tam ortasında buluveriyorsunuz. Aylak Adam kitap özeti aslında ilgi görmemiş, anne sevgisi olmadan büyümüş bir adamın miras ile sevebileceği bir kadın arayışı içine girmesini anlatan bir hikâyedir. Farklı bir kurgusu olan bu roman sizlerin de beğenisini kazanacaktır. Döneminde etkilerini taşıyan bir kitap oluşu ile de okurların dikkatini çekmektedir. Yazarın bu kitabında sade bir dil kullanması da bu kitabın anlaşılır olmasını sağlamıştır.

Yazarın bu kitabı ile şehir hayatındaki insanları eleştirmek amacı gütmediği sadece şehire olan özlemini gidermek için böyle bir şehir hikayesi yazdığı açıklanmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.