Kitapozeti.Net

Aynı Yıldızın Altında Kitap Özeti – John Green

25.02.2018
90

Amerika’nın başarılı yazarlarından biri olan John Green Türkçeye çevrilen ilk kitabı olan Aynı Yıldızın Altında 2012 yılında kendi diliyle yayınlanan kitap ülkemizde 2013 yılında haziran ayında Çevirmen ‘Çiçek Eriş ‘ tarafından çevrilmiştir. Aynı Yıldızın Altında Kitabı 2014 yılında Josh Boone yönetmenliğiyle sinema filmi olarak beyaz perdede hayat bulmuştur.

 

Aynı Yıldızın Altında Kitap özeti,16 yaşındaki akciğeri kanseri olan genç bir kızın yaşama tutunma çabasın da karşısına çıkan Augus’la olan bağını anlatan bir aşk romanıdır. John Green’in ele aldığı bu roman da iki gencin bağını anlatırken yer yer gülüp ağlayabiliyorsunuz. Bu kitap buruk bir komedi, aşkı güçlü ve saf duygularıyla anlatan etkileyici ve akıcı bir kitap.

, 16 yaşındaki Hazel’in her ne kadar istemese de ailesinin zoruyla kanser terapisine katılmakta buradaki benzer hastalıkta olan kişilerle birbirlerine moral vermektedirler. Burada tanıştığı Augustus ile tanışır. Çocuğun tek bacağı yoktur ve hastadır. Ve zamanla ona ilgi duymaya başlar. Genç çocuğun da ilgisi olmaya başlamıştır. Birlikte izledikleri bir film sırasında Hazel çok sevdiği bir kitaptan bahseder fakat kitabın sonunda cevaplanmamış birçok soru mevcuttur.

Augustus ‘a yazara mail attığından bahseder ama bir türlü yazardan cevap alamamıştır. Çocuk kızı mutlu etmek için yazara ulaşır fakat Hazel’in ailesi yazarla görüşmek için seyahati karşılamaya maddi gücü yetmez. Augustus kanserli hastaların bir dilek hakkı oluğunu düşünür ve Hazel’in bu dilek hakkını kullanabileceğini söyler. Hazel tek dilek hakkını bu yazarla tanışmak için ve kitapta da ki soruları sorabilmek için kullanır. Fakat yazar tahmin ettikleri gibi çıkmamıştır.

Hazel’in hastalığını bildiği halde yazar ukala biridir. Hayal kırıklığı ile geri dönerler. Yazardan istedikleri cevabı alamayan Hazel ve Augustus eve dönerken acı bir gerçekle karşılaşmılardır Agustus’un hastalığı nüksetmiştir ve fazla zamanı kalmamıştır. Hastalığı ilerleyen Agustus Hazel’in istediği cevabı alamayınca kendi kitabı devamını getirmek ister fakat hastalığı buna izin vermez. Augustus dilek hakkını yazara bir mektup yazarak kullanır aslında o mektup Hazel’in de merak ettiği cevapları içerir.

Aynı Yıldızın Altında Kitap Özeti

Kitap dram romantizm sevenleri için oldukça etkileyici bir kitap. Başucunuzdan ayırmak istemeyeceğiniz hayata ve ölüme ve arada kalan şeyler için Green’in en iyi kitaplarından birisi diyebilirim. Ölüm gibi bir gerçeğin araya girdiği bir aşk hikâyesi nereden bakarsınız bakın acıklı ve etkileyicidir. Genç bir kızın kanserle baş etmesi ve bu süreçteki aynı terapi yerinde karşısına çıkan Agustus’a aşık olması… Kitabın etkileyici kısmı bu iki gencin her anlarını heyecanlı yaşamaları değil içlerinde bulunduğu dünyayı son zamanlarını ortak sevdiği şeyin üzerinde vakit geçirmelerinin gerçekliğidir. Son dönem edebiyatını n en dokunaklı en etkileyici buruk bir aşk romanıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.