Kitapozeti.Net

Balonla Beş Hafta Kitap Özeti – Jules Verne

11.12.2017
74

Jules Verne’nin klasikleşmiş romanlarından biri olan , dünya çapında ses getirmiş ve pek çok okurun severek okuduğu kitaplar arasında yer almaktadır. Özellikle maceraperest kişilerin severek okuyacağı bu kitap dünyanın dört bir yanını balonla gezen başkahramanımızın hikayesini anlatmaktadır.

Balonla beş hafta kitap özeti; aslında bir bilim romanı olarak da rafları süslemektedir. Özellikle kitapta belirtilen enlem ve boylamlardan dolayı okurlar kitabın bir hayal ürünü dışında yaşanmış bir hikaye olabileceğini düşünmektedirler. Kitapta konu olarak üç İngiliz gezginin Afrika maceraları ele alınmaktadır. Bu Afrika macerası tamamen zamanın fantastik sayılabilecek bir ulaşım aracı ile gerçekleşmektedir. Sıcak hava balonu ile Afrika’yı gezen bu üç gezginin tuhaf maceraları sizleri bekliyor.

Balonla Beş Hafta Gerçek Mi Kurgu Mu?

Zinzabar adasından başlayan bu gezi, tamamen enlem ve boylamlara göre hareket edilen bir gezi özelliği taşımaktadır. Dr. Ferguson bu gezi ile ilgili tüm detayları incelikle düşünür ve arkadaşları ile beraber yapacağı gezinin aracını yani sıcak hava balonunu kendisi hazırlar. Bu balon üç gezginini eşyaları da hesaba katılarak yapılır. O kadar ince düşünülmüş detaylar kitapta yer almaktadır ki bu kitap için kurgu demek neredeyse imkânsızdır. Fakat halk bu gezi için olumlu düşünceler beslemez ve ortalıkta pek çok dedikodu dönmektedir. Gene gezginlerimiz bu geziye çıkarak Afrika’yı baştan sona gezeceklerdir.

Balonla beş hafta kitap özeti; içerik olarak gezginlerimizi konu alsa da aslında burada bir hayalin gerçek oluşu ve azim anlatılmaktadır. Bu kitapta toplumsal değerlere ve insanların tavrına rağmen gerçekleşen hayallere değinilmiştir. Gezginlerimiz gezi sırasında gündüzleri gezip geceleri mola vermeye karar verirler. Bunun için de ilk durak olarak Duthumi Dağı’nda karar kılarlar. Gezginler gezdikleri her yerin bilimsel olarak koordinatlarını ve coğrafi özelliklerini bir seyir defterin not alırlar. Bu seyir defterinde bahsedilen tüm olaylar o kadar gerçekçidir ki bu romanın gerçekten yaşanmış olduğunu düşünen pek çok okur bulunmaktadır.

Romanda gezginlerimiz hem doğal şartların zorlukları bekler hem de davetsiz misafirler. Bir gün yolculuk esnasında inleme sesleri duyarlar ve bir rahibe işkence edildiğini görürler. Bu rahibi kurtararak balonlarına alırlar fakat rahip için zaman artık tükenmiştir. Bir talihsiz olay daha gezginlerimizin başına gelir. Bir gün bir akbaba sürüsünün gazabına uğrayan balon hasar alır ve düşüşe geçer. Bu durumu fark eden Joe balondan atlar ve denize düşer. Diğer gezginler Joe’yi kurtarabilmek için dış balondan kurtulup iç balon ile geri dönerler ve Joe’yi de tekrar balona alarak maceralarına devam ederler.

Bu romanı soluksuz bir şekilde okuyacak ve gezginlerin yaşadığı tüm maceraları sizi de yaşayacaksınız. Özellikle Joe’nin balondan atladığı kısım sizleri oldukça etkileyecek. Balonla beş hafta romanı okumayanlar için mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer almalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.