Kitapozeti.Net

Başıbozuk Sevdalar Kitap Özeti – Canan Tan

28.02.2018
48

Canan Tan, Türk edebiyatında uzun yıllardan beni tanınan ve özellikle genç kızların ruhuna hitap eden hikayeleri ve kurguları ile gönüllerde taht kurmuş bir kadın yazarımızdır. 1951 Adana doğumlu deneyimli yazar üniversiteyi Ankara Eczanelik Fakültesinde okumuştur. İzmir Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptıktan sonra edebiyat alanında eserler vermeye başlamıştır.

Başıbozuk Sevdalar kitap özeti

Kitabımızda kahramanımızın adı Şiir ve onun hayatında gelişen olaylar konu alınmaktadır. Şiir, minyon tipli uzun sarı saçlı oldukça güzel bir üniversite öğrencisidir. Şiir adını edebiyat öğretmeni babasından almaktadır. Fakat kader ona ayrılıkları daha 14 yaşındayken annesi ve babası ayrıldıktan sonra tattırmaya başlamıştır. Daha sonra anneannesinde kalmaya başladı Şiir.

Yakın arkadaşı Eda ile İstanbul Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde okumaktadırlar. Turizm okuduklarından dolayı yaz ayı geldiğinde bir tatil köyünde staja başlarlar ve her şey orada değişir. Tatil köyüne müzisyen Ezel adında bir çocuk gelir ve konser sonunda Şiir ile tanışırlar ve aralarında bir elektrik başlar.

Git gide yakınlaşmaya başlayan iki genç, daha sonra bir mekanda buluşarak konuşmaya başlarlar. Ezel’in annesi ve babası o çok küçükken ayrılmışlardır ve Ezel babaannesi ile kalmaya başlar. Bu benzerlik Şiir’e oldukça ilginç gelmiştir. Başıbozuk Sevdalar kitap özeti Ezel anlatmaya devam eder. Oldukça varlıklı olan anne ve babasından yardım almadan Amerika’da okumaya gittiğini falan anlatır. Orada bulunan 35 yaşında bir kadından da bahseder.

Aria adında olan bu kadın Ezel Amerikan vatandaşı olsun diye ona formaliten evlilik teklif eder Ezel kabul etmez ve Türkiye’ye döner. İyice yakınlaşan çift Şiir’in anneannesinin evinde nişan yüzükleri takarlar. Fakat zavallı kadın nişandan kısa bir süre sonra vefat eder ve evini Şiir’e bırakmıştır.

Şiir ile Ezel kendi hayatlarını kurma kararı alarak evlenme kararı alırlar. O sıralarda Şiir Ezel’den hamile kalmıştır. Büyük bir heyecanla arkadaşı Eda ile paylaşır ama arkadaşından oldukça sert bir tepki alır. Şiir aldırmaz ve konuyu Ezel’e açar o da Eda gibi farklı bir tepki vererek bebeği aldırmasını ister. Fakat Şiir’in buna pek niyeti yoktur. Çocuğuna isim bile bulmuştur

Mısra. Şiir ve Mısra birbirlerinden ayrılamaz diye düşünür. Fakat Ezel bir not bırakarak Amerika’ya gittiğini öğrenir. Orada Aria ile evlenen Ezel Şiir için büyük bir hüsran olmuştur. Arkadaşı Eda’nın desteği ile bebeğini aldırır ve bebeğinin parçalarını bir saksıya gömerek Mısra’sının hep yanında olmasını sağlamıştır.

Başıbozuk Sevdalar kitap özeti

Eda evlenmiştir. Eda kocası ve Mısra bir kafeye giderler ve orada kafe sahibi Baran adında bir adamla tanışır. Evli eski bir komiser Baran ile yeni bir serüven başlamıştır. Kitabın ikinci bölümü ise Baran’la ilişkilerini anlatmaktadır. Ve Şiir’in hayatına giren diğer erkekleri ve aşk ile gelen umutsuzluklarından bahsedilmektedir. 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.