Kitapozeti.Net

Başlangıç Kitap İncelemesi – Dan Brown

30.05.2019
37

Dan Brown, tarihi eserlerin ve geçmişte yaşanılan olayların, komplo teorilerini kurgulayıp insanlara bunu vermesinde başarıyı yakalamış durumda. Şeytanlar ve Melekler, Da Vinci’nin Şifresi gibi, popüler kültürle yankısını duyduğumuz eserlerin ya da olayların, bir noktada Dan Brown’a malzeme olacak mı diye düşünmekten alıkonulamayabilir. Fakat yaptığı işin bir noktasında, betimlemelerdeki ustalığı gözlerden kaçmasa da bir noktadan sonra okuyucuyu da sıktığı bir gerçek. Fakat okurken yine de akışın içerisine girebiliyor ve kendinizi anlatılan olayların içerisinde bulabiliyorsunuz. Dan Brown bir filme senaryo üretirmişçesine kitabı yazdığı için okuyucuya bunu başarılı bir şekilde lanse edebiliyor.

Başlangıç kitabının konusuna gelecek olursak eğer şunu diyebiliriz: Çalışmalarıyla dünya çapında büyük bir üne kavuşmuş bir fütüristin, nereden geldik, nereye gidiyoruz sorusuna cevap arayışı.

Ve bu cevap arayışının bazı nedenlerden dolayı olay ufkundaki insanlara yansıyışı ve gerçeğe giden yolda insanların muazzam çabaları.

Konunun ele alınış biçimiyle pek başarılı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü Dan Brown yukarıda da bahsettiğim gibi bir filme senaryo yazarmış gibi eserlerini ürettiği için akış konusunda başarılı. Fakat kitabın içerisinde, oldukça fazla yer alan tarihi eserlerin insanları düşündürdüğü de bir gerçek. Bunun nedeni, tarihi eserlerin okuyucu tarafından bilinmediği takdirde yaşayabileceği sorun. Çünkü kitap bu tarihi eserlerin üzerinden olayın merkezine doğru sürüklüyor ve bağlantıları kuruyor. Henüz kitabı okumamış okuyuculara yegane tavsiyem, kitaba bir göz atmaları ve içerisinde yer alan tarihi eserleri biraz da olsa araştırmaları. Bu şekilde kitaptan daha fazla keyif ve verim alınabilir.

Karakterlerin ele alınışı noktasında, analizinin iyi olduğunu söylemek güç. Dan Brown’un başaramadığı işlerden biri de bu. Bunun nedeni, olayların gidişatına daha çok önem vermesi. Fakat bazı dikkatli okuyucular için bu önemli bir kaidedir ve Dan Brown’un bunu açıkça yapmadığını görebiliyoruz.

Kitabın sürekliliği olacağı için büyük bir keyifle sonunu bekleme ihitmali varken aynı zamanda da bitmemesini dileyebilirsiniz. Bazı kitapların en önemli özelliklerinden biri de budur, sonuna kadar heyecanı bıraktırmadan götürebilir ve kitap bitse daha o heyecanı söndürmez.

Yazarlarının sadece küçük bir kısmının yapabildiği bu yetkinlik, edebiyat sahnesinde pek önemli bir özelliktir. Ve Dan Brown’un her ne kadar eleştirileceği birçok nokta olsa da, Başlangıç kitabında da görüldüğü gibi, bu özelliğiyle öne çıkan yazarlardandır.

“Geçmişini hatırlayamanlar onu tekrar tekrar yaşamaya mahkumdur.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.