Kitapozeti.Net

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok Kitap Özeti – Eric Maria Remarque

19.01.2018
56

Eric Maria Remarque’nin kaleme aldığı kitaptır. Savaş ve savaştan arta kalan insanlar üzerindeki psikolojik değişimleri ele alan bir konusu vardır. kitabı 1. Dünya savaşında bir grup askerin yaşadığı olayları anlatan kitap, olayların bir çocuk gözünden okura aktarılmasını sağlamaktadır. Kitap oldukça farklı bir kurgu ile ve sade bir dille anlatılmıştır. Özellikle hikâyenin insanlar üzerinde bıraktığı etki büyüktür. Kısa sürede çok beğenilen bu kurgu Everest yayınlarının klasikleri arasına girmiştir. Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok kitap özeti, 1. Dünya savaşının psikolojik olarak yarattığı yıkımı ele almaktadır.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok Kitap Özeti

Yazar bu kitabında savaş sırasında mecburen savaşmak olan askerlerin hayatlarını ele almıştır. Savaş psikolojisi içerisinde askerlere söylenen söz savaşmazlarsa korkak olacakları, savaşırlar ise kahraman olacakları askerler üzerinde psikolojik olarak baskı kuran bir iktidarın, aslında ne büyük yıkımlara sebep olduğunu anlatmaktadır. Yazar 18 yaşında savaşa katılmıştır ve kendi yaşadıklarından da kitabında söz etmiştir. Bir belge değerinde olan bu kitap birinci dünya savaşından pek çok acı kareyi gözler önüne seriyor.

Kitabın baş kahramanı Paul daha 19 yaşındadır ve yaşadıkları bir yıkımdır. Bu savaştan sonra hayatta kalsa da artık hiçbir zaman normal bir insan gibi hayatına devam edemeyecektir. Paul, savaş sırasında arkadaşlarının parçalandığını, acı çektiğini görüyor. Kendisi bu tehlikelerden şans eseri kurtulsa da gördükleri onun için oldukça felakettir. Paul bir gün 1 haftalık bir izne çıkıyor. Paul ilk başta bu duruma alışamasa da sivil olmanın güzelliklerini yaşıyor, tadını çıkartıyor. Genç adamı görenler ona sürekli olarak cepheyi sorsalar da Paul bu durum ile ilgili söyleyecek bir şey bulamadığından her şey yolunda demekle yetiniyor. İzin süresi göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor ve genç adam için vahşet dolu o çukurlara geri dönmek çok zor geliyor. Cepheye geri döndüğünde genç adam kendini bir çukurun içinde buluyor. Kafasını çukurdan çıkaramayan adam, düşman gelirse diye bıçağı ile tetikte beklerden çukura bir adam geliyor. Paul adamı bıçaklıyor fakat adamın ölmesi saatler sürüyor. Gözlerinin önünde can çekişen adamın durumu genç adamı çileden çıkarıyor. Psikolojisi artık iyice çökmüş durumdadır. Yaşadıkları gördükleri vahşet hala bitmemektedir ve daha fazlasını görmeye devam edecektir.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok kitap özeti, döneminde savaşın içler acısı durumunu ortaya serdiğinden dolayı Naziler tarafından yakılmıştır. Naziler yazarı bulup öldürmek istemişlerdir fakat yazarı bulamamışlar ve onun yerine ablasını öldürmüşlerdir. Bu kadar kalıcı bir etki bırakan bu kitap, insanların psikolojik savaşlarını da gözler önüne sermektedir. Bu yüzden de oldukça başarılı bir kurgu olmuştur. Her dönemin insanın okuması gereken bir kitaptır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.