Lewis Wallace’nin kaleme aldığı kitap kısa sürede oldukça beğenilmiştir. Farklı bir kurguya sahip olan bu kitap kısa sürede sizleri hikâyenin içerisine çekçek ve macera dolu anlar yaşayacaksınızdır. Kısa sürede beğeni toplayan bu kitap beyaz perdeye de yansımıştır ve çok fazla seyirci tarafından beğenilmiştir. Bir ihanetin ardından yeniden doğan bir savaşçının hikâyesidir Hur. Ben Hur kitap özeti yaşadığı ihanet sonucunda topraklarından vazgeçmek zorunda olan, sevdiği kadını ve özgürlüğünü geride bırakmak zorunda olan bir adamı anlatmaktadır. Fakat bu bir bitiş değildir bir başlangıçtır. Kaybettikleri için yeniden doğan savaşçı daha güçlü olacaktır ve savaş mücadelesi verecektir.

Hikâye Kudüs’te geçmektedir. Akdeniz ve Roma’da süre gelen savaş ta savaş gemilerinin çarpıştığı sahneler ve bolca macera dolu anlar okurlara sunulmaktadır. Hikâyemizin kahramanı Judea Presni Ben-Hur haksızlığa uğrar ve bunu yapanda çok yakın arkadaşıdır. Romalı General Messala’nın çok hırslı bir komutan olması ve bir an da Hur’un hayatını değiştirecek bir plan yapması sonucu savaşın ilk tohumları atılmıştır. Hur bir anda bu ihanet sonucu her şeyini kaybetmiş bir şekilde kendini gemide kürekçi olarak bulur. Fakat bu onun için bir bitiş değil tam tersine bir başlangıçtır. Hur artık öfkesini büyütmektedir. Bu öfke sadece bir adama değil tüm Roma’ya duyulan bir intikam öfkesi olacaktır.

Ben-Hur kitap özeti aslında bir intikam ve öfke hikâyesidir. Kısa sürede her şeyini kaybeden Hur, bir anda kendini toparlayacak ve intikamı için öfke dolu hareket edecektir. Artık onun yaşaması için tek gayesidir. Her şeyini yeniden kazanmak için çabalayacaktır.

Yazarın ele aldığı bu savaş kitabı oldukça güzel kurgulanmıştır ve sizlerin bir anda intikam kokan bu hikâyenin içerisinde kendinizi bulmanızı sağlayacak bir öyküye sahiptir. Bu hikâyede oldukça bol savaş sahnesi bulunmaktadır ve adeta yaşananları gerçek hissiyatı ile betimleyerek sizlere yansıtan yazar, bu konuda oldukça başarılı olmuştur.

Ben-Hur Kitap Özeti

Kitap oldukça faklı bir hikâyeye sahiptir. Kurgusunun yanı sıra dili ile de oldukça güzel betimlemelerde bulunan yazar, bu hikâye içerisine sizleri çekecek ve bir nefeste kitabı okumanızı sağlayacaktır. Hikâyenin güzelliği aslında olayların bir ihanet üzerine başlamasına rağmen pes etmeyen bir adamın öyküsü haline dönüşmesidir. Kitapta bahsedilen Hur, her şeye sahip olan bir adamdır ve kısa sürede uğradığı ihanetten dolayı her şeyini kaybeder. Ama pes etmez. Arenalarda savaşa çıkar ve kazanmaya başlar. Bu sırada kendi intikam planlarını yapmaktadır. İntikam ateşinden yanıp tutuşan bu adamın hikâyesi sizleri oldukça etkileyecektir. Ben-Hur kitap özeti sizlere intikamın gücünü anlatan bir kitaptır. İntikam oldukça farklı ve tehlikeli bir duygudur. Büyüdükçe büyüyen Hur’un intikam ateşi kısa sürede herkesi yakacaktır. Kısa sürede okuyup bitireceğiniz güzel bir hikaye olmuştur.