Kitapozeti.Net

Beyaz Gemi Kitap Özeti – Cengiz Aytmatov

19.01.2018
58

Cengiz Aytmatov’un kaleme aldığı bu roman Kırgız bir yazar olup, bu kitabı onun ilk yayınlanan eseridir. 1970 yılında yayınlanan kitap kısa sürede büyük sükse yapmıştır ve yazar çok sayıda okur kazanmıştır. Yazar bu eserinde San-Taş vadisinde yaşayan küçük bir grup insanın hikâyesini ele almıştır. Bu küçük insan grubunun içerisinde dedesi ile yaşayan ve başka kimsesi olamayan küçük bir çocuk vardır. Mutlu olmak için çabalayan küçük çocuğun psikolojisini ele alan yazar, bu eseri ile oldukça farklı bir kurguyu okurlarına sade bir dille sunmaktadır. Bu yönü ile kitabını kısa sürede okuyarak büyük tat alacaksınızdır. Çocuğun dedesi oldukça yaşlı olmasına rağmen halen çalışmaktadır. Adamın yaşına rağmen çalışmasının tek sebebi çok sevdiği torunudur. Küçük çocuk oldukça hayal gücü geniştir ve hayalperest maceralara dalıp gitmektedir. Çocuğun bu hayal dünyasına bir de dedesinin efsanevi hikâyeleri de eklenince oldukça farklı bir dünya içinde yaşamaya başlayan çocuğun psikolojisi okurların gözü önüne serilmektedir.

Beyaz gemi kitap özeti dedenin küçük çocuğa Maral Ana efsanesini anlatması ile başlar. Çocuk bir anda kendini hikâyenin içerisinde bulur ve kahramanlardan biri de artık kendidir. Bu şekilde küçük bir vadinin etrafında yaşamını sürdüren çocuk efsaneler ile mutlu olmaya çalışmaktadır.

Beyaz Gemi Kitap Özeti

Hikâye Maral Ana efsanesi ile başlamaktadır. Kırgızları anlatan bu efsanede, bir saldırıya uğrayan halk tamamen yok edilir. Bu saldırı sırasında bir kız ve erkek ormanda oldukları için hayatta kalırlar ve ırkın devamını sağlayacaklardır. Bu çocukları fark eden düşman onları uçurumun kenarına götürürler ve tam atacakları sırada Maral Ana ortaya çıkar, çocukların hayatını kurtarır. Düşman Maral Ana’nın hikâyesini herkese anlatmaya başlar ve efsane kısa sürede yayılmıştır. Küçük çocuk bu efsaneyi dinledikçe maralları daha çok sevmeye başlamıştır. Küçük çocuğun en büyük hayali ise Beyaz Gemidir. Bunun sebebi ise Issık gölünde her gün gözüken beyaz bir gemidir. Çocuğun hayal gücü o kadar geniştir ki babasının bu gemide olduğunu düşünür ve insanların balık kafalı olduklarını düşünmektedir.

Beyaz gemi kitap özeti Maral Ana’nın kafasının kesik bulunması ile sonlanır. Bunu öğrenen küçük çocuk bu durumdan oldukça etkilenir ve hayal kırıklığına uğrar. Hayallerinde canlandırdığı Maral Ana’nın dehşet verici ölümünü gören çocuk şok olmuştur. Küçük çocuk artık hayallerinin gerçek olmayacağını çok acı bir şekilde deneyimlemiştir ve balık olup beyaz gemiye gitmek üzere denize girer. Oldukça farklı bir kurguya sahip olan bu roman aynı zamanda küçük bir çocuğun hayal dünyasında neler barındırdığını da ortaya koymaktadır. Bu kitap ile bambaşka bir hayal dünyasının içerisinde kaybolacaksınız. Küçük bir çocuğu dünyasında yaşayacaksınız ve acı ile karşılaşacaksınız. Bu kitap ile yazar oldukça ilgi toplamayı başarmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.