Kitapozeti.Net

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitap Özeti – Grigory Petrov

19.01.2018
102

Bir ülkenin dibe batışının ardından ayağa kalkış hikâyesini ele alan bir kitaptır. Bu yönü ile Atatürk, bu kitabın mutlaka okullarda okutulması gerektiğini söylemiştir. Tüm öğretmenlere ücretsiz olarak dağıtılan bu kitap, okullarda öğrencilere okunmuş, oldukça sükse yapmış bir eserdir. Finlandiya’nın çöküşe doğru giden ülke yapısını yeniden diriltmeye çalışan sistemler geliştirmesi ile bir zambak gibi yeniden açış hikâyesini ele alan yazar, özellikle dönem hakkında oldukça açıklayıcı bilgiler sunmaktadır. Başkahraman aydın Snelman toplumdaki çöküşü eğitim sisteminin düzelterek engellemeye çalışmaktadır. Bu aydının çabalarına halkta karşılık verir ve eğitim ile bir ülke yeniden ayağa kaldırılır. Adeta bir binanın kolanları gibi eğitim ile ülke desteklenmiştir. Finlandiya kısa sürede bu çabaların meyvesi olarak dünyadaki en iyi eğitim sistemine sahip hale gelmiştir. Beyaz zambaklar ülkesinde kitap özeti kültürel olarak kendini eğitim ile tamamlayıp, yükselişe geçen bir toplumun emeğini anlatmaktadır.

Beyaz Zambaklar Kitap Özeti

Bataklıklardan oluşan bir ülke olan Finlandiya, İsveç hâkimiyeti altında olup, ülkenin tüm ileri gelenleri İsveçlilerden oluşmaktadır. Eğitim, ekonomi, din gibi tüm değerlerini İsveçlilerin istediği gibi yaşayan Finlandiya halkı 1808 yılında Ruslar tarafından ele geçirildi. Ruslar Finlandiyalılara gelişmeleri için fırsat vermiştir ve halk kısa sürede kendini eğitim alanında geliştirip, kültürel bir ülke haline dönüşmüştür. Bu eğitim alanındaki gelişmenin temellerini Snelman bir Fin aydınıdır. Aydın toplum arasındaki farkları gözetmeksizin herkesin aynı eğitimi alıp, bu düzensizliğin ortadan kalkmasını sağlamak için çabalamış ve bu çabasını gerçekleştirilmiştir. Snelman, tüm bunları yaparken dinin temellerini yok etmeden yapmıştır ve inanç için bir toplumu oluşturan esas faktördür ve toplumu ayakta tutar demiştir.

Beyaz zambaklar kitap özeti bir toplumun yeniden doğuşunu oldukça güzel anlatan bir kitaptır. Sadece askeri anlamda kendini çok fazla geliştirememiş olan ülke buna rağmen kısa sürede ayağa kalkmış ve tüm insanlığa örnek olacak bir direniş örneği göstermiştir. Bu kitap insanlar üzerinde oldukça büyük bir etki bırakmıştır. Finlandiya halkı kısa sürede kendini geliştirerek bataklıkların olduğu arazilere yerleşim yerleri kurmuş ve tarım yapmışlardır. Bu ayağa kalkış hikâyesi pek çok ülkeye ders niteliğindedir. Ülkemizde de bu yüzden derslerde okutulmuş bir kitaptır. Yazar bu kitabı ile Finlandiya’nın döneminde yaşadığı zorlukları çok iyi ele almıştır ve bu kitap aynı zamanda kaynakça olarak da rahatlıkla kullanılabilir.

Beyaz zambaklar kitabı yayınlandığı günden beri en çok okunan kitaplardan biri haline dönüştü. Tüm dünyada çok sayıda okur bu başarı hikâyesini okuyarak, dersler çıkarttı. Pek çok ülke geri kalmışlıktan kurtulmak için çabalayan Finlandiya’yı takdir etti. Özellikle yıllardır bir sömürü altında kalarak kendini hiçbir şekilde geliştiremeyen ülke pozisyonundayken bir anda yükselişe geçişi ile tüm dünyayı şaşırttı. Bu gelişmeyi de eğitim sistemini değiştirerek başarmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.