Kitapozeti.Net

Beyoğlu Rapsodisi Kitap Özeti – Ahmet Ümit

28.02.2018
72

Ahmet Ümit’in eşsiz kaleminden müthiş bir eser daha… Üç arkadaşın hikayesinin anlatıldığı eserde Kenan, Nihat ve Selim birbirinden farklı olan üç arkadaş, hem çok farklı hem de bir o kadar birbirlerine benzemektedirler. Beyoğlu Rapsodisi kitap özeti Galatasaray Lisesi’nde okuyorlar ve okulun izci takımını oluşturuyorlar. Ve o takımda çok sıkı dost oluyorlar. Kenan ve Selim maddi durum olarak oldukça iyi bir konumdalar. Nihat ise diğer ikisi kadar rahat bir yaşam yaşama lüksüne erişememiş talihsiz bir arkadaş. Hatta Kenan ve Selim harçlıklarının bir kısmını Nihat’ a verirlerdi. Yıllar geçse bile görüşmeye devam ettiler.

Kenan hukuk fakültesine girmiş, stajını da yapmasına rağmen avukat olamamıştı. Onun yerine babasının şirketinin başına geçti. Girişimci bir kişiliğe sahip olması sebebi ile hemen alışmıştı işine. Nihat ise çok küçük yaşta annesini kaybetmiş, babası matbaa ustasıydı. Nihat doğuştan şansız bir çocuk olmuş bu şanssızlık onun peşini bırakmamış, önce babası gibi matbaada çalışmış daha sonra Kenen ve Selim’in yardımı ile kitap dükkanı açmayı başarmıştır.

Beyoğlu Rapsodisi kitap özeti Selim ise mimarlık fakültesini bitirdikten sonra babasının tekstil fabrikasının başına geçmiş ve tıpkı arkadaşı Kenan gibi kendi mesleğini yapmamış babasının işlerini devralmıştı. İşlerini iyice geliştirmiş ve AZYA adında bir mağaza açmıştı. Selim Güliz adında bir kadın ile evlenmiştir. Burç adında bir çocukları olmuştur. Burç down sendromlu olarak dünyaya gelmiş talihsiz bir çocuktu.

Üç arkadaş hayatları boyunca birbirlerine hep destek olmuşlardı fakat bir gün başlarına büyük bir felaket gelmişti. Kenan deli dolu kadınların hayır diyemediği bir erkekti. Ki kadınlarda Kenan’a hayır diyemiyordu. Bir gün bir fotoğraf galerisi açtılar ve Melek adında bir kadın yanında iki kız ile Selim ve Nihat ile tanıştılar. Selim’in dikkatini Rus Katya adında bir kadın çekmiş ama kadın da Kenan’a dikkatini vermişti.

Gece bitmiş ve yeni galeriye oldukça yoğun bir ilgi olmuştu. Ertesi gün ise gazetelerde ne bir haber vardı ne bir fotoğraf. Kenan bu duruma oldukça üzülmüştü. Selim arkadaşı Nihat ile buluştu ve öldükten sonra kimsenin onu hatırlamaması korkusunu paylaştı. Nihat Kenan’a oldukça tehlikeli ama ilgi çekici bir öneride bulunmuş ve Beyoğlu’nda işlenen cinayetleri belgelemesini istedi.

Bu fikir önce bir çekince yaratsa da Kenan’a ilgi çekici gelmiş ve hemen kabul etmişti. Beyoğlu Rapsodisi kitap özeti Hikaye bundan sonra hem tehlikeli hem de esrarengiz bir hal almış ve felaketler arka arkaya gelmeye başlamıştı. Ahmet Ümit yine ilginç bir öykü ile okuyucularının karşısına çıkmış ve uzun yıllar hafızalardan silinmeyen bir öykü ile kendinden söz ettirmeyi başarmıştır. Yayımlandığı 2003 yılında oldukça yankı uyandıran bu eseri hala kitapçılarda raflarda yerini koruyor, öyle ki Ahmet Ümit’e ayrılmış raflar ile karşılaşabiliyorsunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.