Kitapozeti.Net

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Kitap Özeti – Stefan Zweig

04.05.2019
58

1920’li yıllarda kaleme aldığı bu kitabı ile günümüzde bile ilgi toplamaktadır. İş bankası yayınları ile tekrar gündeme gelen kitap tekrar pek çok okuyucusu ile buluştu. Kitap konu olarak bilinmeyen bir kadının sevdiği erkek için yazdığı uzun bir mektubu ele alıyor. Bu hikayede aslında bir sevda yoktur. Aşk vardır. Aşk tek taraflıdır. İki kişilik olursa sevda olur. Aşkın en güzel tanımlarından biri olan bu kitap, tek taraflı yaşanan bir duygu selini gözler önüne seriyor.  kitap özeti okurlarına bir kadının aşkının büyüklüğünü anlatmaktadır. Kadın aşkının tek taraflı olduğunu bilmektedir ve mektuplarında da bunu “ beni hiç tanımayan sen” olarak anlatmaktadır. Bu kitap sade dili ile de bir çırpıda okuyabileceğiniz bir kitap olup, baş ucu kitabı yapacağınız güzelliktedir.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Kitap İçeriği

Bilinmeyen kadının mektubu oldukça acınası, sizlere farklı duygular yaşatacak bir mektuptur. Mektup kadının gripten çocuğunu kaybetmesi ile başlar. Yalnızlaşan kadın bu acı ile bir mektup yazmaya başla. Mektubunu kaleme alırken 13 yaşında aşık olduğu adama dert yanar. Yaşadıklarını, hissettiklerini bir bir kalem alan kadın artık adama olan aşkını iyice büyütmüştür. Aşk böyle bir şeydir işte. Yaşanmadığı sürece içinizde büyür de büyür. Halbuki kişi karşısındaki bir bilinmeyen olduğu için onu gözünde, yüreğinde büyütmektedir. Yaşanmış aşkların bir ömrü vardır, yaşandığı için artık bilinmezlikler bilinir ve büyütülecek bir şey yoktur. “İçimdeki beklenti felç olmuş, kıpırtısız bekliyordu” diye bahseder umutlarından kadın. Aslında edebi açıdan da oldukça beğeneceğiniz bir mektuptur. Betimlemeler ve benzetmeler şairanedir ve sizlerin beğenisini kazanacaktır. Bir mektup üzerine kurulu olan kitap, sizleri kısa sürede etkisi altına alacaktır. Sonunu büyük bir heyecan ile bekleyeceğiniz bu kitap sizlerin beğenisini kazanacaktır. Yayınlandığı yıllarda oldukça ses getiren kitap günümüzde de pek çok okuyucu tarafından ilgi görmüştür ve olumlu dönütler olmuştur.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu kitap özeti sizlere aşkı hatırlatacak bir kitap. Bir kadının yaşadığı acıları, gerçekleri ele alan bu kitap, kadının hiç bilinmemesi ile de bir gizem yaratıyor. R. Adlı bir yazara yazılması da oldukça merak unsuru. Bu kitap kısa sürede elinizden bırakmadan, bir solukta okuyacağınız cinsten. Aşkın, kadın erkek arasındaki değişimli halini gözler önüne seren bu kitap, yazarın destekleyici sade üslubu ile de oldukça bütünleşmiş olup, takdir edilesidir. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu kitabı sizleri özellikle başından itibaren tutup, hikaye bitene kadar bırakmayacak bir olay örgüsüne sahip. Stefan Zweig, sizleri bu hikaye ile kendine bir kez daha hayran bırakıyor. Dönemin sevilen yazarlarından olan bu güçlü kalem halen günümüzde bile etkisini sürdürmeye devam ediyor. Özellikle bilinmeyen kadının mektubu ile halen okunmaya devam ediyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.