Kitapozeti.Net

Bin Muhteşem Güneş Kitap Özeti – Halit Hüseyni

12.12.2017
69

İki kadının hikâyesi ancak bu şekilde mükemmele ulaşabilir. kitabında Meryem ve Leyla’nın kaderlerinin birleşmesi konu alınmış olup, Uçurtma Avcısı’nın yazarı olan Halit Hüseyni kitapta tüm edibi dilini muhteşem bir şekilde kullanmıştır. Kitabı merak edenler için Bin Muhteşem Güneş kitap özetini sizlere kısaca paylaşacağım.

Bin Muhteşem Güneş Kitap Özeti

Meryem, annesi ile dağ başında yaşayan küçük bir kız çocuğu olup, ince ruhu ile insanları etkilemektedir. Meryem aslında bir elin 5 parmağını geçmeyecek şekilde insan görmekte olup, annesi Nana’nın geçmişte yaptığı bir hatayı daha küçücük yaşta omuzlarına yüklenmiştir. Meryem’in babası olan Celil ise her Perşembe günü ziyarete gelmekte olup, babası ile güzel vakit geçirmektedir. Aslında Meryem annesi Nana’nın kötü bir şekilde anlattığı babasına aşık bir çocuktur. Celil ise zengin ve varlıklı bir adam olup, 3 karısı vardır. Geçmişte Nana ile yasak ilişki yaşamış olup, bunun sonucunda ise Meryem’in dünyaya gelmesi ile onlara bir yaşam vaat edemeyeceği için bu dağ başında bir kulübeye yerleştirmiştir.

Meryem büyüdükçe babasına onun yanında yaşamak istediğini söyler. Fakat babası bunu kesinlikle kabul etmez. Çünkü yaşadığı yerde Meryem’i bilen çok az insan vardır. Nana’da kızının kendisini yalnız bir şekilde bırakıp gitme düşüncesini yedirememektedir. Meryem kararlı şekilde sabah kalkıp eşyalarını alarak babası Celil’in yanına gitmek için yola çıkar. Fakat babası onu eve almaz ve geceyi kapı önünde merdivende uyuyarak geçirir. Bu durum Meryem’i oldukça incitir ve şoför eşliğinde kulübesine geri döner.

Döndüğünde ise annesinin intihar ettiğine şahit olur. Bu onun hayatını oldukça değiştirir. Celil kimsesiz kalan kızını yanına alır. Fakat bu durum da Meryem’i üvey anneleri evde barındırmaz. Bundan bir kurtuluş olarak evlendirmek isterler. Bunun için ise 40’lı yaşlarda Raşit isimli adama Meryem’i verirler. Meryem bu evliliği ne kadar kabul etmek istemese bile mecbur kalır. Raşit ile birlikte babasına 500 km uzaklığında Kabil’e yerleşirler.

Leyla ise annesi ve babası ile birlikte Kabil’de Meryem’lerin kapı komşusu olarak yaşamaktadırlar. Leyla’nın Meryem’e kıyasla muhteşem bir babası vardır. Fakat annesi abilerinin savaşa katılarak orada şehit haberini alması ile ciddi bir depresyon yaşamaktadır. Kabil’de savaş oldukça şiddetlenmiş olup, Leyla’nın sevgilisi olan Tarık ile evlenmeden birliktelik yaşamışlardır.

Tarık savaştan dolayı yaşadığı şehri terk etmek üzeredir. Leyla’yı da yanın da götürmek istese de Leyla bunu kabul etmez. Çünkü ailesini bırakmak istemez. Tarık gittikten kısa süre sonun da artık yan evlerine gelen bombalar yüzünden onlarda şehri terk etme kararı almışlardır. Fakat o acı gün evlerine düşen bomba ile annesi ve babası ölmüş şans eseri Leyla hayatta kalmıştır. İşte o gün onu kurtaran Meryem ile hayatları kesişmiştir.

Meryem ile Leyla’nın burada başlayan hayatların da başlarına gelenler okumaya ve anlamaya değerdir. Kadınların gördükleri eziyetler ve küçümsemeler aslında kitapta önemsenecek konulardan birisidir. Bin Muhteşem Güneş kitap özetini sizler ile paylaştım. Okuyarak küçük yaşta evlendirilen Meryem ile Leyla’nın hikayesini anlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.