Kitapozeti.Net

Bir Bilim Adamının Romanı Kitap Özeti – Oğuz Atay

19.01.2018
66

İTÜ İnşaat Fakültesi profesörlerinden biri olan Mustafa İnan’ın anlatıldığı Bir Bilim Adamını Romanı özeti bir insanın başarıya ulaşma öyküsüdür. Romanda bir insanın ne kadar zorluklar içinde yaşasa da kendi değerlerinden ödün vermeden nasıl başarıya ulaşılabileceği anlatılmıştır ve Mustafa İnan’ın zorluk içinde geçen hayatına rağmen bilim adamı unvanı almasına kadar giden süreç özetlenmiştir.

Özeti

İTÜ’ye sınav sonuçlarına bakmaya gelen gariban görünümlü bir genç sınav sonuçlarının asılı olduğu listenin önünün çok kalabalık olduğunu görünce uzaklaşmak ister ve bir başka kapıdan girer. Burası daha kalabalıktır çünkü bir ödül töreni vardır. Mustafa İnan rahmetli olduktan sonra İTÜ tarafından ödüle layık görülmüştür ve eşi rahmetli olan Mustafa İnan adına ödülü almaktadır. Genç burada iyice ürktüğünde bir profesörün dikkatini çeker ve gencin yanına gelip oturur. Gence Mustafa İnan’ın hayatını anlatmaya başlar. Oğuz Atay‘ın yazdığı Bir Bilim Adamının Romanı özeti bu anlatımlardan oluşmaktadır.

Mustafa doğmadan önce ailesi birçok çocuk kaybetmiştir. Hayatta olan sadece iki kız kardeşi vardır ve ailesi Mustafa doğduğunda nazar değmesin ve o da ölmesin diye hiçbir kutlama yapmaz. Mustafa doğduktan sonra üç kardeşi daha olur. O dönemler Anadolu hastalık salgınlarıyla boğuşmaktadır bu nedenle çok fazla çocuk ölümü vardır.

Mustafa Adana’da yaşıyordur ve Adana’da yazlar çok sıcak geçer. Adana’nın zenginleri yazları yaylalara çıkar fakat Mustafa ve ailesinin böyle bir şansı yoktur. Yazları Adana’da kalmak zorunda olan halk geceleri daha serin olduğu için damda yatar. Böyle gecelerden birinde Mustafa damdan düşer. Mustafa’nın kendisine gelmesi uzun zaman alır ve sonunda bünyesi zayıf düşer.

Profesör yanında oturan gariban görünüşlü çocuğa eğer Mustafa damdan düştüğünde ölseydi ülke mekanik konusunda son derece iyi olan bir eğitimciden mahrum kalacaktı der ve ülkede yaşamanın ne kadar tesadüfi olduğunu, Mustafa gibi olabilecek kim bilir kaç çocuğun damdan düşerek öldüğünü söyler. Oğuz Atay bu noktada o zaman Türkiye’sinin haline dikkat çekmektedir. Mustafa’nın dönemi ülkenin işgal altında olduğu dönemdir. Adana Fransız’lar tarafından işgal edilmiştir ve Mustafa’nın ailesi Konya’ya kaçar. Konya Mustafa’yı mistik olarak çok etkiler ve bu etki yaşadığı süre boyunca devam eder.

Mustafa İnan’ın öğretmenliğe tam ne zaman başladığı bilinmese de ders vermekteki becerisi ve ders sırasında öğrencileri nasıl heyecanlandırdığı bilinmektedir. Mustafa İnan liseyi bitirdikten sonra öğretmen olabilmek için Fen Fakültesine oradan da Mühendis Mektebine kaydolur. Mustafa İnan’ın başarısında inanılmaz hafızası da büyük rol oynamıştır. Öğretmenliği süresince özellikle yoksul öğrencilere verdiği dersler ile dikkat çekmiş ve eğitimcilikten başka hiçbir işe yanaşmamıştır. Karşısına birçok fırsat çıkmasına rağmen hepsine sırtını çevirmiştir. Oğuz Atay’ın Bir Bilim Adamının Romanı özeti insanlara ahlaki değerlerden ve kişilikten hiç ödün verilmeden nasıl bir yerlere gelmenin mümkün olduğunu anlatmaktadır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.