Kitapozeti.Net

Bir İdam Mahkumunun Son Günü Kitap Özeti – Victor Hugo

21.05.2019
1.674

Victor Hugo’nun kaleme aldığı bu kurgu Dünya Klasiklerinden olup, yazarın gençlik eserlerindedir. Yazar bu kitabını 26 yaşındayken yayınlamıştır ve birinci tekil kişi anlatımı ile ilk örneği oluşturmuştur. Yazar bu kitabı yazarken yaşadığı, tanık olduğu bir idamdan etkilenmiştir. Kısa sürede kaleme aldığı bu roman okurlarını oldukça etkilemiştir. Grene Meydanında gerçekleşen bu olay karşısında şaşkınlığını koruyamayan yazar, bir olay örgüsü ile idamı kitap haline getirmiştir. Yazarın farklı üslubu ile de kitap bambaşka bir hal almıştır. Bir idam mahkumunun son günü kitap özeti insana ölümü ve ölümün ne zaman geleceğinin belli olup olmadığını sorgulatmaktadır. Ölüme insanlar hazırlıklı mıdır? Roman aslında insanlara bunu sormak istemiştir. İdam cezasına çarptırıldığını öğrenene bir adamın ölümünü beklerken yaşadıklarını anlatan bu kitap sizleri derinden etkileyecek.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü Kitap Özeti

Kitapta bir adamı öldüren mahkûm cezalandırılır ve 5 hafta sonra idam kararı alınır. Adam idam kararı sonucunda beş hafta boyunca ölümü düşünür. Ölüm düşüncesi ölüm gelmeden onu öldürmeye başlamıştır bile. Ruhu daralır. Artık ölümünü kurgulamaktan başka bir şey yapamaz duruma gelmiştir. Mahkûm ölümünü beklerken ruhi olarak pek çok değişime uğramaktadır. Kitapta da mahkûmun yaşadığı bu psikolojik değişiklikler ele alınmaktadır.

Mahkûmun için de halen affedilmek üzere bir umut vardır. Af çıkacağına ya da cezasının hapis cezasına dönüştürüleceğini umut ederek günlerini geçirmektedir. Fakat o gün gelir ve gardiyanlar mahkûmu almak üzere hücresine gelirler. Mahkûm şimdilerde sadece arkasında bıraktığı üç kişiyi düşünmektedir. Kızı eşi ve annesi. Adam en çok kızını düşünmektedir. Mahkûmun kızı, babasını soranlar babasının çoktan öldüğünü söylemektedir. Mahkûm idam edileceği yere götürülmeden önce bir odada bekletiliyor. Bu oda da daha önce tutlan kişilerin duvarlara yazdığı yazılar dikkatini çekiyor. Adam yazıları okudukça daha çok tedirgin oluyor. Yazılarda idamın ne kadar cani bir şekilde yapıldığı ele alınmaktadır.

Bir idam mahkumunun son günü kitabında mahkumun düşüncelerine yer veriyor. Bir gün içerisinde yaşadığı farklı psikolojiyi ele alıyor. Aslında yazar bu kitabı ile oldukça iyi bir psikolojik analiz yapmıştır. İdam sırası adama geldiğinde karşısında görüldüğü görüntü onu şoke eder. Adamın idamını izlemek için büyük bir kalabalık toplanmıştır. Bir insanın ölüm ile buluşturulmasını çığlıklar alkışlar içerisinde bir gösteri edası ile izleyen bu kalabalığa karşı dönen mahkum onlara sırtlan çığlıkları atan halk diye bağırır. Mahkumun son sözleri bunlar olur. Oldukça şaşırtıcı bir kurguya sahip olan bu hikâye sizleri oldukça etkileyecek. Özellikle ölümün ne zaman ne şekilde karşımıza çıkacağını düşünmezken bir den yazar okullarına ölümü düşündürmeye başlıyor. Bir idam mahkumu üzerinden ölümün insan psikolojisi üzerindeki etkilerini gösteriyor. Oldukça farklı bir üslup ile ’nun kaleme aldığı bu roman sizleri etkisi altına alacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.