Türkiye’nin yaşayan en büyük Osmanlı tarihçilerinden biri olan İlber Ortaylı’nın tecrübelerinin ve uyarılarından oluşan bu eser; bir nasihatname niteliğinde. İlber Ortaylı’nın hayattaki başarısının  kaynaklarıyla birlikte anlatıldığı bu kitapta, kendinize dair yeni ufuklara açılmak için ilham alabileceğinizi söyleyebiliriz.

adlı eser, Yenal Bilgici ile röportajından kesitlerle okuyucuya sunuluyor. Yenal Bilgici’nin sorduğu soruların önemi de es geçilebilecek gibi değil, gerçekten önemli bir başarıdır. Zira bu kadar ilgi toplayan bir eser için ancak bu kadar hassasiyet gösterilebilirdi.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır’daki en önemli kısımlarından biri de, kesinlikle vermiş olduğu listelerdir. Tahmin edebileceği üzere, bunları hem şahsi fikri adına hem de Dünya tarihini anlamamız adına belirtmiştir. Zira bunların yanında müzik eserleri gibi listeler de bulunmaktadır.

Kitap oldukça akıcı ve sade bir dil ile yazılmış olduğu için baş ağrıtmadan, zihninizi yormadan okumanızı sağlayabilir. Özellikle gençler adına önemli tavsiyelerin yer aldığı bu kitabı her gencin geç olmadan okuması, hayatlarını idame ettirirken başkalarının da tecrübelerinden faydalanmalarına sebep olabilir.

İlber Ortaylı, insan ömrü belli evrelere bölerek bir süreci anlatır. Bu süreçle ilgili eleşitirel olarak yaklaşabileceğimiz alan, yaşa bağlı olarak gecikmedir. İlber Ortaylı’nın belirttiği evrelerden birini geçmiş olan yetişkin için umutsuzluğa götürebilecek bir etken olabilir.

Zaman zaman tarih hakkında da bilgilerini paylaşmakta ve az da olsa tarihsel olarak faydalanma imkanına erişebiliyorsunuz.

İlber Ortaylı’nın bu kitabı çıkarmasının onu büyük bir yükten de kurtardığını düşünmek yanlış olmayacaktır. Çünkü ona şahsi yaşamı ile ilgili olarak gelen soruların ne kadar fazla olabileceğini aslında az çok herkes tahmin edebilir. Büyük bir aydının bu şekilde insanların hayatlarına dokunabilecek derecede ciddi projeler yapması gerçekten fevkalade.

İlber Ortaylı aynı zamanda birçok filozofun belirttiği gibi, yalnız yaşamanın öneminden de bahsederek yalnız yaşayabilmenin gereklerinden de bahsetmiştir.

“Bizde kimse yerinden kıpırdamaz. Halbuki değişmeyi, değiştirmeyi bileceksin. Konforundan vazgeçmeyi göze alacaksın. Kendi dünyanı yerinden kendin oynatacaksın. Bir insanın bittiği an, miskinliğe esir olduğu andır.”

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kitap Özeti için tıklayın.