Kitapozeti.Net

Boğaziçi’nde Balık Kitap Özeti – Gündüz Vassaf

28.02.2018
49

Gündüz Vassaf tarafından yazılan Boğaziçi’nde balık kitap özeti çeşitli öykülerden oluşuyor. Kent yaşamını bilmeyen insanların yaşadığı bir şehir olarak kabul ettiği İstanbul’u bu kez Boğaz’ın derin sularından anlatıyor. İçinde öyküler ve şiirler bulunan bu kitap mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yerini alıyor. İnsan hakları kadar şehir haklarının da olduğunu savunan yazar İstanbul katliamının bir son bulması gerektiğini savunuyor.

Gündüz Vassaf Boğaziçi’nde balık kitap özeti ile okuyucuyu dokuz farklı öyküyle buluşturuyor. Hayvan esas alınarak yazılan kitap sayısı çok az hele balıkla ilgili kitap yok denecek kadar az diyen yazar insanın kendine olan düşkünlüğünün hiçbir canlının yaşamasına olanak vermediğini vurguluyor. İstanbul’un bir katliam kenti olduğunu ve insanın bu kente verdiği zararın ölçülemeyeceğini söylüyor.

Kent yaşamını bilmeyen ve kent kurallarını hiçe sayan insanların yarattığı tahribatın geri dönülemez seviyelere ulaştığını vurguluyor. Tarih boyunca en çok fethedilmek istenen şehir konumunda olan İstanbul’un bizim ellerimizde yok olma sürecini öyküleri ile anlatıyor. Siyasi rantın çekiciliği ile gözü para bürümüş insanların bir beton yığınına çevirdiği kent can çekişiyor. Sadece kente değil denize verilen zararın boyutlarını ve Boğaz’da balık yaşamının nasıl sona erdiğini etkili bir dille anlatıyor.

Gündüz Vassaf tarafından kaleme alınan Boğaziçi’nde balık kitap özeti içinde yer alan öykülerle, şiirlerle ve ressamlara ait resimlerle okuyucuyu bambaşka bir boyuta taşıyor. Kitabın içinde yer olan öyküler okuyucunun İstanbul’a boğazın derin sularından baktırmayı amaçlıyor. İnsanlığın bugünlere nasıl geldiği ve nasıl olup da bu kadar vahşileştiği kitabın ana teması.

İnsanların içinde yaşadığı kente düşüncesizce verdikleri zarar ve siyasetin son halinin ne kadar içler acısı olduğunu vurguluyor. Kente sahip çıkmak isteyen insanların itilip kakılmasını, diğer insanların ise duyarsızlığını işliyor. İstanbul’u İstanbul yapan Boğaziçi’nin katledilmesine seyirci kalındığını anlatıyor.

Bir zamanlar Boğaziçi’nde yaşayan balıklar hakkında bilgi veriyor ve balıkların yok oluşunu anlatıyor. Fethedildim, Yağmalandım, Nice donanma demir attı sularımda, Gelen giden bayrak dikti topraklarıma, Bayrağım yok, Dinim yok, Sadakat aramayın bende, Biri gider öteki gelir ben kalırım kitapta yer alan ve “balık sırtı” diye tanımlanan öyküler. İnsanoğlunun her yeri fethetme arzusunun yol açtığı vahim durum ve bir kentin nasıl yok edildiği Boğaz’da yaşayan balıkların gözünden anlatılıyor. Kitap kendini Boğaz’ın derin sularında, bir balığın gözüyle İstanbul’a bakabilme cesareti gösterebilecek insanlar için yazılmış.

Kitaptaki öyküler gerçek üstü olarak tanımlanabilir. Öyküler insanların ihtiraslarını hicvediyor ve şiirlerle, resimlerle tamamlanıyor. Komet, Balkan Naci İslimyeli, Argun Okumuşoğlu ve Mehmet Güleryüz bu kitap için özel resimler çizmiş. Ayrıca kitapta Oktay Anılanmert, Ali Arif Ersen ve Şiir Özbilge resimleri de var. Yazar okurun gerçekle düş arasında gidip gelmesini sağlayacak bir kurgu yapmış ve bu kurgu ile gerçekleri görmesini amaçlamış.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.