Kitapozeti.Net

Böğürtlen Kışı Kitap Özeti – Sarah Jio

14.12.2017
92

Sarah Jio’nun sevilen ve ilgi görülen kitaplarından olan kitabı, bir annenin hayatını ele almış olup, okurlarını derinden etkilemektedir. Bizler de kitabı okumadan önce hikâyeye kısa bir göz atmanız için sizlere Böğürtlen kışı kitap özetini yazacağız. Bu şekilde kitap hakkında fikir edinerek okuyabilirsiniz.

Böğürtlen Kışı Özet

Böğürtlen kışı Mayıs ayında gerçekleşen kar yağışı ve olan fırtınaya denmektedir. İşte tam da o ay yani Mayıs ayında 1933’de Amerika Seatte’de şiddetli fırtına ve kar yağışı vardır. Vera oğlu Daniel ile birlikte fakir bir yaşam sürmektedirler. Vera yaşamaları için çalışması gerekmekte olup, çalıştığı işte geceleri çalışmaktadır. Bunun için o akşam yine oğlunu yalnız başına koyarak işe gitmek için yola çıkar. İşten döndüğünde ise evde oğlunun olmadığını görür. Kar oynamak için dışarı çıktığını düşünen Vera, oğlunu aramak için dışarı çıkar. Fakat ondan geriye sadece ayıcığı kalır. Bunu gören Vera oğlunun kaçırıldığını düşünür. Hemen polise gider. Fakat polis kendisi kaçmıştır diyerek Vera’yı gönderir.

Fakirlik yüzünden bunların başına geldiğini düşünen Vera çaresizce oğlunu aramaktadır. Bu sırada ondan hoşlanan bir adam ona yardım edeceğini söyler ve onu otele yemeğe çağırır. Lon’un yardımı için teklifini kabul eden Vera otele gider. Sabah olduğunda bana yardım edecektin demesine rağmen yalan söyledim diyen Lon’dan hemen kurtularak kaçar. Son çare olarak eski sevgilisi ve oğlunun babası olan Charles’in yanına gitmek için yola çıkar. Fakat Charles’in evlendiğini görünce ondan yardım istemekten vazgeçer. Çünkü Charles onun bir oğlu olduğunu bile bilmiyordur.

Aradan yıllar geçmiş olup, 2013 yılında yine aynı şekilde Mayıs ayında gerçekleşen bir kar yağışı ile böğürtlen kışı yaşamakta olup, bir gazeteci bu kış için araştırma görevi alır. Claire gazeteci olup, gazeteci bu görev için Seatte’ye gider. Araştırma yaparken bir çocuğun bu ayda kaybolduğunu öğrenir ve bu olayın peşine düşer. Gerekli olan kişiler ile görüşmeye başlar. Bu görüşmesinin sonucu ona gelen bilgiler oldukça dikkatini çekmiştir.

İlk olarak Vera’nın geçmişini öğrenen Claire, Vera’nın öldüğünü de öğrenir. Claire’nin bu olay ile yakından ilgilenmesinin sebebi ise aslında kendisi de yakın zaman da çocuğunu kaybetmesidir. Claire Ethan adında birisiyle evli olup, güzel giden evlilikleri çocuklarını kaybetmesi ile sallantıya girmiş ve ayrılma kararı almışlardır. Bu olay ile ayrılmaları ertelense de ayrılmaya halen kararlıdır.

Fakat Vera’nın yaşam hikâyesi ona öyle gerçekler getirir ki Claire ayrılmaktan vazgeçerek eşi ile araları düzelir. Bu gerçek herkesin yakından ilgilendirmekte olup, ortaya çıkan Daniel aslında kim olduğu sizleri oldukça etkileyecektir.

Böğürtlen kışı kitap özetini sizlere verdik. Bu kitap özetinde bahsettiğimiz üzere sizleri derinden etkileyecek hikayeler bulunmaktadır. Kitap oldukça sürükleyici olup, bir gecede bitirmek isteyeceğiniz ve neler olduğunu öğrenmek için sabırsızlanacağınız türdendir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.