Kitapozeti.Net

Budala Kitap Özeti – Dostoyevski

25.01.2018
18

, Budala romanında kendi hayatından da pek çok örnek vermiştir. Budala romanın kahramanı Prens Mışkin sara hastasıdır ve Dostoyevski’de sara hastasıdır ve romanda kendi yaşadıklarını da paylaşmıştır. Kitap Prens Mışkin’in anıları üzerine kurgulanmıştır. Dostoyevski’nin yazdığı tutkulu bir aşkı anlatan Budala özeti yazarın yazdığı ilk büyük aşk romanıdır. Dostoyevski’nin Budala romanı büyük oranda kendi hayatını anlattığı bir romandır.

Budala Kitap Özeti

Sara nöbetleri geçiren Prens Mışkin Snayder isimli bir doktor tarafından tedavi edilmek üzere İsviçre’de bir kliniğe tedavi olmaya gider. Prensin hayatı acılar içinde geçmektedir ve geçirdiği sara nöbetleri sonrasında budalaca davranışlar sergilemektedir. Çok temiz ve iyi niyetli bir kişiliğe sahiptir ve hayatını insanları sevmek üzerine kurmuştur. Prens İsviçre’de üç yıl kalır ve sonrasında Rusya’ya döner.

Prens Mışkin yalnız bir insandır ve ailesi yoktur. Ailesinde son kalan bireyi tanımak için çabalamaya başlar ve akrabasını bulur. Prens Mışkin’in akrabası Ganya isimli biriyle beraber yaşamaktadır. Ganya bir gün Prens Mişkin’e Nastasya isimli bir kadının portresini gösterir. Portreyi gören Prens Mışkin gördüğü anda Nastasya’ya aşık olur. Nastasya’yı bulmaya kararlı olan Prens Mışkin’in aramaları sonuç verir ve Nastasya’ya ulaşır.

REKLAM ALANI

Prens Mışkin Nastasya’ya hemen evlenme teklif eder ve Nastasya bu teklifi kabul eder gibi gözükse de sonunda gidip başkasıyla evlenir. Nastasya Rogo Jin adındaki kişiyle evlendikten sonra Prens Mışkin’e kaçar. Fakat bir süre sonra eşine geri döner. Bu dönemde sevgi insanı olan Prens Mışkin Nastasya tarafından adeta sınanır. Nastasya’nın kararsızlığı ve ne istediğine karar verememesi Prens Mışkin’in oldukça zor dönenler geçirmesine neden olur.

Dostoyevski tarafından yazılan Budala özeti Prens Mışkin’in tutkulu aşkı Nastasya ile sorunlu ilişkisini anlatmaktadır. Prens Mışkin eşine dönen Nastasya’yı bulmak için Moskova’dan Petersburg’a gelir. Petersburg’da evinde verdiği bir partide Aglea adında bir kadınla tanışır ve Aglea Prens Mışkin’i çok sevmektedir. Prens Mışkin Aglea ile nişanlanmaya karar verse de sonradan vazgeçer ve tekrar Nastasya ile evlenmeye karar verir. Nastasya tekrar Prens Mışkin’in yanındadır ve evlenme hazırlıkları yapmaktadırlar fakat eşi Nastasya’yı alır gider. Rogo Jin Nastasya’yı Petersburg’da öldürür ve bunu öğrenen Prens tekrar ağır bir kriz geçirir. Bu arada Aglea’da bir başkasıyla evlenmiştir. Krize giren Prens Mışkin tekrar budala haline geri döner.

Dostoyevski’nin Budala özeti ile anlatmak istediği sevginin ne kadar yüce bir duygu olduğudur. Dosoyevski büyük sevgiyi Prens Mışkin üzerinden anlatmıştır ve kitap Prens Mışkin’in bu tutkulu aşkı karşısında yaşadığı çaresizlikleri anlatmaktadır. Prens Mışkin yaşadığı bütün olumsuzluklara rağmen evli bir kadın olan Nastasya’dan vazgeçmeyi başaramamış ve Nastasya’nın bütün gidişlerinde onu tekrar bulmuştur. Nastasya’nın eşi tarafından öldürülmesi ise Prens Mışkin için çok fazladır. Roman uzun cümleleri nedeniyle anlaşılmayı biraz zor kılsa da Rus Edebiyatı için önemli bir eserdir.

 

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.