Kitapozeti.Net

Bülbülü Öldürmek Kitap Özeti – Harper Lee

29.09.2019
31

İzci Finch, erkek kardeşi Jem ve dul babaları Atticus ile uykulu Alabama kasabası Maycomb’da yaşıyor. Maycomb Büyük Buhran’da acı çekiyor, ancak Atticus önde gelen bir avukat ve Finch ailesi toplumun geri kalanına kıyasla oldukça iyi durumda. Bir yaz, Jem ve Scout Dill adında bir çocukla arkadaş olur, yaz için mahallelerinde yaşamaya başlarlar ve üçlü birlikte hikayeler çıkarır. Sonunda, Dill caddelerinde yer alan ürkütücü ev ile Radley Place denilen hayranlıkla büyülenir. Ev, erkek kardeşi Arthur (Boo adıyla adlandırılan) dışında yıllarca dışarı çıkmadan orada yaşayan Bay Nathan Radley’e ait.

İzci ilk kez düşüp okula gider ve okur. O ve Jem, görünüşte Radley mülkünde bir ağacın budak deliğinde bıraktıkları hediyeler bulurlar. Dill ertesi yaz geri döner ve o Scout ve Jem Boo Radley’in hikayesini anlatmaya başlar. Atticus, antikacılara bir son verir; çocukları yargılarda bulunmadan önce hayatı başka bir kişinin bakış açısıyla görmeye çağırır. Ancak, Dill’in Maycomb’daki yaz gecesi, Nathan Radley’in onlara ateş ettiği Radley mülkünde gizlice. Jem takip eden kaçışta pantolonunu kaybeder. Onlar için geri döndüğünde, onları onarıp çitin üzerinde asılı bulur. Ertesi kış, Jem ve Scout ağaçta, muhtemelen gizemli Boo’nun bıraktığı daha fazla hediye buluyorlar. Nathan Radley sonunda düğüm deliğini çimentoyla dolduruyor. Kısa süre sonra, Bir başka komşunun evinde bir yangın çıktı ve yangın sırasında birisi yangını izlerken Scout’un omuzlarına bir battaniye attı. Boo’nun yaptığına ikna olan Jem, Atticus’a kısa pantolon ve hediyeler hakkında bilgi verir.

Maycomb’un ırkçı beyaz topluluğunun patlamasıyla Atticus, beyaz bir kadına tecavüz etmekle suçlanan Tom Robinson adında siyah bir adamı savunmayı kabul ediyor. Atticus’un kararından dolayı, Jem ve Scout, Finch’in Landing’teki aile birleşiminde Noel’i kutlarken bile, diğer çocukların istismarına maruz kalıyor. Finches’in siyah aşçısı olan Calpurnia, onları sıcak ve sıkı sıkıya bağlı topluluğun büyük oranda çocukları kucakladığı yerel siyah kiliseye götürür.

Atticus’un kız kardeşi Alexandra, gelecek yaz Finches ile birlikte geliyor. Başka bir kasabada “yeni babasıyla” yaşaması beklenen Dill kaçıyor ve Maycomb’a geliyor. Tom Robinson’ın davası başlıyor ve suçlanan adam yerel hapishaneye yerleştirildiğinde, bir çete onu linç etmek için toplanıyor. Atticus duruşmadan önceki gece mafyayla yüzleşiyor. Evden gizlice çıkan Jem ve Scout, yakında ona katılır. İzci, erkeklerden birini tanıyor ve oğlu hakkında kibarca sorgulaması, çeteyi dağıtması için onu utandırıyor.

At the trial itself, the children sit in the “colored balcony” with the town’s black citizens. Atticus provides clear evidence that the accusers, Mayella Ewell and her father, Bob, are lying: in fact, Mayella propositioned Tom Robinson, was caught by her father, and then accused Tom of rape to cover her shame and guilt. Atticus provides impressive evidence that the marks on Mayella’s face are from wounds that her father inflicted; upon discovering her with Tom, he called her a whore and beat her. Yet, despite the significant evidence pointing to Tom’s innocence, the all-white jury convicts him. The innocent Tom later tries to escape from prison and is shot to death. In the aftermath of the trial, Jem’s faith in justice is badly shaken, and he lapses into despondency and doubt.

Karara rağmen, Bob Ewell Atticus ve hakimin kendisinden bir aptallık yaptığını düşünüyor ve intikam sözü verdi. Tom Robinson’ın dul eşini tehdit ediyor, hakimin evine girmeye çalışıyor ve sonunda bir Cadılar Bayramı partisinden eve yürürken Jem ve Scout’a saldırıyor. Ancak Boo Radley, çocukları kurtarmaya ve mücadele sırasında Ewell’i ölümcül şekilde bıçaklamaya müdahale ediyor. Boo, yaralı Jem’i Atticus’un evine geri götürüyor, şerifin, Boo’yu korumak için, Ewell’in bir ağaç kökü üzerinde durup kendi bıçağının üzerine düştüğü konusunda ısrar ediyor. Scout’la bir süre oturduktan sonra Boo, Radley evine bir kez daha kayboluyor.

Daha sonra, Scout nihayet Boo için hayatın nasıl bir şey olduğunu hayal edebildiğini düşünüyor. Sonunda onun için bir insan oldu. Scout, bu farkındalıkla babasının sempati ve anlayış uygulama tavsiyesini benimsiyor ve nefret ve önyargıyla yaşadıklarının insan iyiliğine olan inancını kınamayacağını gösteriyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.