Kitapozeti.Net

Bülbülü Öldürmek Kitap Özeti – Harper Lee

04.01.2018
63

1960 yılında yayınlanan kitap günümüzde bile halen ses getiren bir kitaptır. Pılitzer ödülü alan kitap, Amerika’da yaşayan bir çocuğun ırkçılık hakkında düşündüklerini ele alan kitap oldukça etkileyici bir kurguya sahiptir. Olaylar, haksızlığa uğrayan bir zenci ile baş gösteriyor. Kitapta haksız yere suçlanan insanlar, ırk ayrımı, eşitsizlik, adaletsizlik gibi pek çok toplumsal soruna değiniliyor. Aslında o dönemin sorunu olan ırk ayrımını ele alan bu kitap oldukça sosya kültürel bir kitaptır. Bülbülü öldürmek kitap özeti avukat bir baba ve onun çocuklarının bir hikâyeye tanık olması ile başlayan bir olay. Avukat olan baba bir gün iftiraya uğrayan bir zenciyi savunmaya başlar. Onun suçsuz olduğunu kanıtlamak için çabalar. Bu sırada bütün kasaba adama düşman olur. Irk ayrımı yapmaktadırlar. Avukatın çocukları da bu davaya en yakından şahitlik eden isimlerdir.

Kitap Özeti

Eşitliği savunan ve adaletsizliklere karşı gelen bir adamın iftiraya uğramış bir adam ile yollarının kesişmesi sonucu ortaya çıkan bir hikâyedir. Bir gün hizmetçileri avukatın çocuklarını zencilerin gittiği bir klişeye götürür. Çocuklar burada zencilerinde insan olduğunu anlar ve aslında söylenenler yalandır. Avukat babaları dünya görüşü olan barışçıl bir adam olduğundan dolayı bu durum onu çok memnun eder. Avukat, iftiraya uğrayan zenci adamı kurtarmak için çok çabalar. Ortada herhangi bir suç göstergesi yoktur fakat adam sadece zenci olduğu için yargılanması gerekmektedir. İnsanların bu adaletsiz bakış açısı yüzünden çok fazla zenci insan zarar görmüştür. Avukat en azından birini kurtarmalıdır. Bülbülü öldürmek kitap özeti aslında o dönemdeki insanların yaptıkları hataları ele alan ve insan ayrımının hiçbir şekilde yapılmaması gerektiğini anlatan bir kitaptır.

Kitap sonunda avukat zenci adamın suçsuzluğunu kanıtlar ve bu yanlışı tüm kasabanın gözleri önünde düzeltir. Bu sayede insanların biraz olsun bir şeylerin farkına varmasını isteyen avukat adamı kurtarmıştır fakat insanların bu önyargılarını yıkmayı başarabilmiş midir? Bu kitap sadece önyargı ile ilgili bir kitap değildir. Dönemde saf ve temiz çocuk yüreklerini de kendi düşünceleri ile karartan ailelerin hikâyesidir. Zencilerin yaşadıkları bu toplumsal ayrımın detaylarına bir adam üzerinden inen yazar, bu kitabı ile aslında insanların beyinlerindeki kurtçuklardan bahsetmiştir. Hepimizin insan olduğu bu dünyada ayrımcılığın neden süre geldiği anlatılmaya çalışılmıştır. Yazarın bu düşüncelerini kitapla birleştirip, güzel bir kurgu ile ele alması oldukça beğenilmiştir ve kısa sürede kitap çok satanlar arasına girmeyi başarmıştır. Bu kitap ile ödül alan yazar, kitabın bir kısmında der ki; “istediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır.” Kitabın ismi de bu sözlerden çıka gelmiştir. 1960 lı yıllarda yayınlanan kitap kısa sürede ses getirmeyi başarmıştır. Özellikle dönemin sorunlarına değinen bir kitap oluşu ile de oldukça beğenilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.