Kitapozeti.Net

Butimar Kitap Özeti – Kaan Murat Yanık

28.02.2018
48

Kaan Murat Yanık öyküleriyle tanınan bir yazar ve Butimar kitap özeti ilk roman denemesi. İnsanı şaşırtan bir kurgusu olan roman okuyucuları hemen içine almasıyla dikkat çekiyor. Kaan Murat Yanık son yıllarda dikkat çekmeye ve edebiyat dünyasında adından söz ettirmeye başladı.

Butimar, okuyucunu gözünde gerçekle hayalin iç içe geçtiği ve aralarındaki sınırın silikleştiği bir anlatıma sahip. Romanda olay örgüsü günümüzle 20, yüzyıl başları arasında gidip gelerek kurulmuş. Günümüz ve geçmiş, gerçekle hayal iç içe geçerek harmanlanmış. Romanda Doğu ve Batı ile Laik ve Muhafazakar insanların yaşadıkları çatışmalara da arka planda yer verilmiş. Ermeni ve Türk toplumu arasında yaşanan ilişkiler, aşklar, kavgalar da roman örgüsü içinde yer alıyor.

Kaan Murat Yanık tarafından kaleme alınan Butimar kitap özeti kendi içinde büyük sorunlar yaşayan bir psikiyatrist ile başlıyor. Romanın içinde adı öğrenilemese de psikiyatrist baş karakter. Birçok hastası olan ve onlara yardım ederken kendisine pek faydası dokunamayan bir doktor. Hastalarının yaşadıklarından ve sorunlarından etkilendiği görülüyor. Onların sorunları psikiyatristin hayatına da yansıyor.

Kendi akıl sağlığını korumakta zorlanıyor ve bunu ya deliriyorum ya da ölüyorum fakat ikisini de anlamam imkansız sözleriyle ifade ediyor. Psikiyatrist rüyalar üzerine bir çalışma yürütüyor ve rüyaların önceden tasarlanabileceğini düşünüyor. Bu denemelerinden birinde rüyasında bir kadın görüyor ve gene rüyasında kadının adının Butimar olduğunu öğreniyor. Butimar’dan çok etkileniyor ve gönlü rüyasındaki kadında kalıyor. Tasarlanmış rüya denemelerinde bu kadını bir kez daha görmek için uğraşıyor fakat başarısız oluyor.

Psikiyatrist bir gün muayenehanesine gittiğinde kedisini bekleyen bir adam görüyor. Adam ona tedavi amaçlı gelmediğini, kendisinde doktora ait eşyalar olduğunu söylüyor. Adam işinin eski evleri onarıp satmak olduğunu ve bu amaçla onarım yapacağı bir evde bazı mektuplar bulduğundan bahsediyor. Yaptığı araştırmalar mektupların sahibinin psikiyatristin ailesinden olduğunu gösteriyor ve bu nedenle eşyaları psikiyatriste getiriyor. Mektupları bıraktıktan sonra giden adamın arkasından doktor bırakılan eşyalara göz atıyor.

Eşyaların arasında bir fotoğraf görüyor ve bu fotoğraf şok olmasına neden oluyor. Fotoğraf rüyasında gördüğü kadının, Butimar’ın fotoğrafı. Bu fotoğrafın bulunmasından sonra Butimar kitap özeti günümüz ile geçmiş arasında gidip gelmeye başlıyor. Bu noktanın ardından okuyucu Yusuf ile tanışıyor. Yusuf dinine bağlı, medrese eğitimi almış ve o dönem için eğitimli kabul edilen bir insan. Yusuf’un da rüyalara karşı bir ilgisi vardır ve rüyalarında hep aynı kadını görmektedir. Bir gün arkadaşıyla Revan şehrine gider ve orada rüyalarındaki kadını görür. Kadının adı Butimar’dır. Yusuf Butimar ile evlenmek istese de aile kabul etmez. Sonunda Butimar’ın isteğiyle onu kaçırır ve evlenirler. Psikiyatristin rüyalarında gördüğü kadın büyük amcasının karısıdır. Kitap, 2015’de basıldığı tarihte Eskader en iyi roman ödülünü de kazanmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.