Kitapozeti.Net

Cahillikler Kitabı Kitap Özeti

25.02.2018
39

Yazar günümüze kadar insanların yanlış bildiği konuları kitap özeti ile okuyucularına sunuyor. İnsan bildiği sandığı birçok konuda yanıldığını zaman içinde öğreniyor ya da bazı bilgi kaynakları insanları yanlış bilgilendiriyor. Yazar madde madde yanlış bilinen konular hakkında insanları uyarmış.

Her Şey Yanlış

Yazar hakikat ile zırva arasındaki farkı cahillikler kitabı kitap özeti ile okuyucularına belirtmeye çalışıyor. İnsanların çağlar boyunca ne kadar çok yanlış kanıya kapıldığı ve birçok konuda yanlış bilgilendiği bu kitabın ana fikri. İnsanlar tarih boyunca hakikati aramış fakat birçok zırvaya hakikat diye tutunmuştur.

Bilim adamları bilginin çok ama çok küçük bir kısmına sahip olunduğunu vurgular. Her şeyi bildiğini düşünen insanların ne büyük bir yanılgı içinde olduklarını ise bu kitap vurguluyor.

Kitap bir genel kültür kitabı ve yazar kitabında doğru bilinenleri sorguluyor. Örneğin insan eliyle yapılan ve aydan görülen tek yapının Çin seddi olduğu iddia edilmiştir. Oysa çıplak gözle dünyada bulunan hiçbir yapının aydan görülmesi mümkün değildir. Kitap buna benzer doğru bilinen yanlışları sorguluyor.

Doğru Bilinenler Ve Doğrular

İzafiyet teorisi Einstein tarafından bulundu diye okullarda öğretilir oysa kitap izafiyet teorisini bulan kişinin Galileo olduğunu iddia ediyor. İnsanların beş duyusu vardır. Kitap bunun yanlış olduğunu söylüyor. Beş duyuya ilaveten denge duyusu, ısı duyusu, ağrı duyusu ve iç algı olarak insan en az dokuz duyuya sahiptir.

Dünyanın bir uydusu var diye biliriz oysa kitap en az yedi uydusu olduğunu söyler. Dünyanın çevresinde düzenli dönen tek uydu aydır fakat altı tane daha gök cismi vardır ve bu asteroidler dünyayı güneşin çevresinden takip eder bu nedenle çıplak gözle görülmezler.

Maddenin katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç hali vardır. Oysa cahiller kitabı kitap özeti maddenin on beş hali olduğundan bahseder. Bu üç hal kendi içinde de ayrılmaktadır.

Kırk ayağı olduğu düşünüldüğü için kırkayak ismi verilmiş olan canlının ayak sayısı bilinmemektedir ve ayak sayıları farklılıklar göstermektedir.

Dünyada insan eliyle yapılan en büyük yapı New York’ta bulunan bir çöplüktür. 1948 yılında açılan bu çöplük hacim olarak insanlık tarihinin en büyük projesi olmuş ve Çin Seddi’ni gölgede bırakmıştır.

Yazarlar Cahillikler Kitabının ikinci serisini hayvanlar alemine ayırmış ve hayvanlar hakkında bilinen yanlışlıkları sıralamıştır. Bu kitaplar her şeyi bildiklerini iddia etmeyen insanlar için yazılmıştır. İnsan bilmiyor. Ne evreni, ne var oluşu ne de insanın hayvanlardan olan farkını. Bilmiyor ve bildiğini iddia ediyor. Bu kitap insanların bu yanılgısı üzerine yazılmıştır ve aslında insanın ne kadar cahil olduğunu belgeler nitelikte.

Evrendeki en karmaşık nesne insan beynidir. Karmaşıklığı bilinir fakat neden karmaşık olduğu bilinmez. İnsan beyin yapısını, beynin birçok şaşırtıcı özelliğini ve bu özelliklerle neler yapabileceğini bilmez. İnsanoğlu henüz kendisini bilme aşamasına dahi gelememiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.