Kitapozeti.Net

Çalıkuşu Kitap Özeti – Reşat Nuri Güntekin

25.02.2018
42

Reşat Nuri Güntekin’in en önemli ve ünlü eseri olan Çalıkuşu, yaşadığı dönemin kadınlarından farklı olarak özgür ruhlu ve ne istediğini bilen bir kadın olan Feride’nin umutsuz bir aşktan sonra Anadolu’nun birçok ilinde yaşamış olduğu yaşam mücadelesi ve bu mücadeleden galip gelişini anlatmaktadır.

Çalıkuşu Kitap Özeti

Çalıkuşu yani Feride anne ve babası öldükten sonra teyzesinin yanına yerleşmiş ve orda uzun yıllar yaşamıştır. Akrabaları ile iyi geçinen ve sevilen Feride, ailesinde sadece Besime teyzesinin oğlu Kamran’a karşı bir takım duygular beslemektedir ve bu durumu uzu yıllar kabul etmemektedir. Bir gün Kamran ile aralarında bir yakınlaşma geçer ve aralarında tutkulu bir aşk başlar. Kamran ise daha uçarı dönemin çapkınlarından biri olan oldukça yakışıklı ve genç bir hekimdir. Çalıkuşu kitap özeti Feride okul yıllarında oldukça hareketli ve cesur bir kızdır. Düşüncelerini hemen dile getirir ve çok az şeyden çekinirdi. Ağaçlara tırmanarak dallarında kuş seslerini dinleyip düşünmeyi seven Feride arkadaşları ve öğretmenleri tarafından “çalıkuşu” lakabını almıştır.

Feride ve Kamran hiç geçinemez genellikle kavga ederlerdi. Kamran hiçbir zaman Feride’nin büyüdüğünü ve bir genç kız olduğunu kabul etmemiş ona bir çocuk gibi davranmıştır. Bu duruma içten içe sinirlenen Feride, Kamran’a karşı hep hırçın olmuş ve hiç geçinememişlerdir. Feride okulda arkadaşalar kendi sevgililerini anlatırken onlardan geride kalmamak için Kamran’ı sevgilisi olarak anlatmaya başlamış ve bu yalanı uzun bir süre devam ettirmek zorunda kalmıştır. Çalıkuşu kitap özeti Bir yaz Feride diğer teyzesine Tekirdağ’a gider. Orada Feride’nin çok sevdiği ve ailede sözünü tek dinlediği teyzesinin kızı Müjgan vardır. Bir gün Feride Müjgan’a Kamran ile ilgili söylediği yalanı anlatır ve Müjgan Feride’nin Kamran’ı sevdiğini anlar ve sık sık Feride’nin ağzından Kamran ile ilgili düşünceleri almaktadır. O sıralarda Kamran’da Tekirdağ’a gelir ve Feride ile salıncakta sallanırken Feride’ye evlenme teklifi eder ve nişanlanırlar. Feride Müjgan ablasının tahmin ettiği gibi Kamran’ı gerçekten çok seviyordur.

İstanbul’a döndükten kısa bir süre sonra Kamran memuriyetini tamamlamak için Avrupa’ya gider ve tam dört yıl orada kalır. İkisi için de zaman hızla akıp geçmiş ve Kamran tekrar İstanbul’a dönmüştür. Çalıkuşu kitap özeti Fakat düğünlerine üç gün kala kara çarşaflı bir kadının Feride’nin yolunu keserek Kamran’ın Avrupa’da başka bir kadın ile ilişki yaşadığını söyler ve Feride’ye Kamran’ın yazdığı mektubu gösterir. Bu duruma çok sinirlenen Feride hemen evi terk ederek Anadolu’ya kendi hayatını kurmaya gider. Feride uzun bir süre annesinin dadısı olan Gülmisal Kalfanın evinde kalır daha sonra da tayini Bursa’ya çıkar. Orda okul müdürünün zavallı Feride’yi kandırmasıyla yolu bile olmayan bir köye muallime olarak gönderir ve Feride’nin uzun zaman zorluklarla sürecek hayatı başlamıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.