Kitapozeti.Net

Candide Kitap Özeti – Voltaire

25.02.2018
83

Voltaire’nin kaleme aldığı bu kitap konusu ile kısa sürede en çok okunan kitaplar arasına girmeyi başarmıştır. Bu kitap ile kısa sürede farklı bir dünyanın, farklı bir kurgunun içerisinde bulacaksınız kendinizi. Kitapta yazar iyimser felsefeyi eleştirmektedir. Bu kitap kısa sürede dünyanın en çok okunan kitapları arasına girmeyi başarmıştır. Bu hikâye de dünyanın farklı yerlerine yapılan yolculuklar ele alınmıştır. Aşk, macera, felsefe konuları bir arada işlenmiştir.

Candide kitap ismi saf olan anlamına gelmektedir. Dünyadan haberi olmayan manasında olan bu isim ile yazar aslında Alman filozof Leibniz’i eleştirmek istemiştir. Alman filozofa göre iyimserlik her şeyin üstündedir. Tek felsefesi budur. Yazar ise bu felsefeyi yıkmaya çalışmıştır. Kitapta yer alan kötülükler ile Alman filozof eleştirilmektedir.

Candide oldukça saf bir karakterdir ve onun için her şey iyidir. Her konuda iyimser bir bakış açısına sahip olan bu karakter Almanya’da bir şatoda yaşar ve burada bir kız sever fakat ona duygularını açamaz. Onun için kızı her gün görüyor olması bile güzeldir. Her şeyin olumlu tarafını gören bu karakter bir gün aşkı yüzünden şatodan kovulur. Candide karakteri şatoya yakın bir şehre doğru yürür fakat bu sırada başına bir sürü olay gelir. Savaşlara katılır, aç kalır, iyice fakirleşmiştir derken bir gün şansı döner ve savaş sırasında komutan olur. Derken hikâye İstanbul’a kadar gelir. Adam İstanbul’da bir dervişle karşılaşır ve kısa sürede dervişle yaptığı sohbetlerinden içinde bulunduğu iyimserlik felsefesinden vazgeçer.

Candide kitap özeti aslında bir felsefeye karşıt görüş olarak ortaya çıkmıştır fakat kurgusu o kadar iyidir ki tüm dünya da okunan bir kitap haline gelmiştir.

Candide Kitap Özeti

Candide kitap özeti kısa süre de sizlere iyimserlik felsefesi ile her daim yaşanmayacağını gösteren bir kitaptır. Yazar hayatı boyunca salık ve iyimserlik içerisinde yaşayan bir karakterin kısa sürede bu tutumundan vazgeçecek olan yazarın oluşturduğu karakter bir Türk derviş ile karşılaşınca tüm dünya görüşü değişir. Emek ile ekim yapmak gerektiğini anlatan derviş Candide’nin davranışlarının değişmesini sağlar. Yazar Alman felsefecinin polyanna gibi sürekli olarak iyimser bir felsefe edinmesine karşı olduğu için böyle bir kitap kurgulamıştır. Kitapta ana karakterin başına gelmeyen olumsuzluk kalmaz ve bu iyimser felsefeden kısa sürede vazgeçen karakter ile iyimserlik felsefesinin yanlış bir felsefe olduğunu kitabı ile savunmaktadır.

Candide kitap özeti iki felsefecinin kapışması tadındadır. Aslında iyilik felsefesine bir cevap olarak doğan bu kitap kısa sürede kişilerin kitabı beğenmesi ile oldukça fazla konuşulmuş ve dünya çapında okunmaya başlanan bir kitap olmuştur. Candide, yani saflık ile zorluğun bir arada olduğu bir kitap, sizlere aslında her olaya iyi yönünden değil gerçekçilik ile bakmanız gerektiğini söylemektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.