Kitapozeti.Net

Cehalet Kitap Özeti – Stuart Firestein

28.02.2018
37

Cehalet Bilimi İleriye Taşıyan Güç Stuart Firestein’in ele aldığı bir kitap olup, kitapta oldukça güzel betimlemelere yer verilmiştir. Özellikle cehaletin tasvir ediliş şekli sizleri oldukça etkileyecektir. Karanlık bir oda da kara kedi aramak gibi diyen yazar, cehaleti kara kediye benzetmiştir. Özellikle karanlık oda da kedi yoksa el yordamı ile kediyi bulmak daha da zor olacaktır demiştir.

Karanlık oda bilim ise el yordamı ile aradığımız şeyi göremesek bile çarpıp tökezlesek bile cehalet bizi bilime götürecektir. Kitap ile yazar aslında cehaletin var olması bilimin tetikleyicisidir der, gelişim için tabiki karşıt görüşlerin de olması gerekecektir. Kitapta bilime dair pek çok bilim adamına da yer verilmiştir. Sinirbilimci Eric Kandel, Tom Jessell yazarın hocalarıdır. Aslında kendi üniversite hayatından bahseden yazar, kitapta sık sık anılarına da yer vermiştir. Cehalet kitap özeti ile yazar aslında onu yenmenin en önemli yolunda hata yaptığımızı belirtmiştir, yani eğitimde. Yazar kitapta bütün cahiller aydınlanmamış bilgisizlerdir ve şaşırtıcı bir şekilde yüksek makamlara gelirler demiştir. Bir nevi günümüz toplumuna da örnek vermiştir.

Cehalet Kitap Özeti

Yazar kitapta cehaleti yani cahilleri iki türe ayırmaktadır. Bu cahiller kendilerinin farkında olanlar ve farkında olmayanlardır. Yazar pek çok farklı düşünürün sözlerine de kitabında yer vermiştir. Eğitim bir kovayı doldurmak değildir, bir meşale yakmaktır. Diyen W.B. Yeats’ın sözleri ile cehaletin en iyi tanımına örneklendirme yapmıştır. Yazar geçmişten günümüze insanların bilime karşı olan yaklaşımlarını oldukça özgün bir dille kaleme alarak bir nevi eleştiride de bulunmuştur.

Cehalet kitap özeti aslında sizlere günümüz bilim gerçeklerini de öne koyuyor. Kişilerin bilime karşı olan yaklaşımları ile ilgili toplumsal örnekleri özgün betimlemeler ile anlatan yazar, bu işte oldukça başarılı olmuştur. Özellikle kendi hocalarının anlatımlarına da yer vermesi ile oldukça zengin bir içerik oluşturmuştur. Kitabı okuduktan sonra bilime karşı düşünceleriniz değişecek ve insanlara karşı olan bakış açınızda tamamen farklılık gösterecektir.

Cehalet aslında insanlara tutulmayan ışıktır. Karanlık odalarda el yordamı ile bir şeyler aramak gibidir. Aydınlatılmak gerekir ve bu aydınlanma da eğitim ile gerçekleşecektir. Bu görüşü savunan yazar, eğitim sisteminin de eleştirerek aslında yanlışın buradan doğduğunun da altını çizmektedir. İnsanları bilime yakınlaştırmak yerine daha çok uzaklaştıran bir eğitim sisteminin dünya çapında yaygın oluşu ile cehaletin yaygınlaşmasının kaçınılmaz olduğu apaçık ortadadır.

Cehalet kitap özeti aslında bizlere tam anlamıyla sebep sonuç ilişkisi sunmaktadır. İnsan beyninin içinde yer alan karanlık odaların aydınlanmaması durumunda cehaletin giderek artacağından bahsedilmektedir. Bu şekilde kişilerin geldiği mevkiler değişmeyecek, cehalet bu şekilde süre gelecek ve bitmek tükenmek bilmeyecek. Cehalet ve bilim üzerine oldukça güzel bir eleştiri olan bu kitap kısa sürede oldukça okur kazanmış ve en çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.