Kitapozeti.Net

Cengizhan’a Küsen Bulut Kitap Özeti – Cengiz Aytmatov

25.02.2018
72

Cengiz Aytmatov’un eseri olan kitap bir nevi rejim karşıtı bir hikayeyi konu almıştır. Kitap, para ve iktidar hırsı için insanların ihtiras ateşiyle yanışlarını ve gözlerinin sarıldığını anlatan bir eserdir. İnsan kanıyla boğulan devlete karşı kişisel bir eleştiri kitabıdır.

Kitap Özeti

Bir gün yine güneşin doğacağı umudunu taşırken kahramanız olan Mankut’ a Sarı Özek Kurbanları adlı yazılarından dolayı işkence edilmektedir. Gözlerini açamayan Abutalip’in ve Tansıkbayev’in yüksek makam ve hırsları için verecekleri ilk kurbandır. Sonucun istediği şekilde sonuçları için başvurmuş olduğu işkence, onun için kullanabileceği ve sonuç için farklı yollara başvurmasını gerektiren bir şekilde ilerlemektedir. Abutalip’in yazdıklarının daha fazla ilgi görmesine terfisi için Sarı Özek Kurbanları dosyasını incelemeye başlar. Cengizhan’a Küsen Bulut kitap özeti Efsane ’de Cengizhan bir sefer çıkması sırasında onun kudretini temsilen bir bulutun Cengiz hanı izleyeceğini söyler fakat Cengizhan buna inanmaz. Ama sefer sırasında bir bulutun onu takip ettiğini fark eder. Kitap ismini bu buluttan almaktadır.

Cengizhan yolda kadınların doğum yapmasının onları yavaşlatacağını düşündüğünden doğumu yasaklar. Cengizhan’ın komutanlarından biri, ejderlerini işleyen kadınlardan birine aşık olmuştur. Cengizhan’ın kudretini simgeleyen bu simge gücüne olan güvenini ve hırsını arttırmaktadır. Yol esnasında kadınlardan biri doğum yapar ve bu haber Cengizhan’a ulaştırılır. Cengizhan’a Küsen Bulut kitap özeti Nasıl fark edilmediğini sorgulayan Cengizhan kadın için idam kararı çıkarttıracakken komutan çıkar gelir ikisini de öldürür ve kellelerini dizlerinin altında sallandırır. Bu olaydan sonra bulut Cengizhan ı terk eder. Rivayete göre Cengizhan seferlerini ve komutayı çocukları ve torununa devrederek ülkesine döner ve orada ölür.

Hikaye yasak aşkın meyvesinin aşktan ziyade toplum önünde kuralların çiğnenmemesine kanla yazan katı bir iktidarın temellerini insan etiyle sağlamlaştıran bir medeniyetin eleştirisidir. Abutalip, sorgu sonrası nakledilirken ailesini son bir kez görmesi için tren istasyonundan geçirilir. Ve teslim edildikten sonra tahminlerde olmayan bir şekilde okurlarının karşısına çıkar. Kanla adalet yazan bir iktidarı eleştiren yazar, toplumun ve iktidarın bilmediği bir noktaya dikkat çeker. İnsan kanı toprağa bir kere karıştı mı katlanarak artar ve devam eder. Cengizhan’a Küsen Bulut kitap özeti Buna ön ayak olan herkes bu kandan ve ölümden mutlaka nasibini almaktadır.

Cengiz han kudretini bir buluta bağlamış ve bulut gittikten sonra kudreti gitmiş ve kendi de kanla yazılar yazdığı toprağa masumların kanları ile birlikte gömülmüştür. Sistem eleştirisi olan bu kitapta Aytmatov insan yaşamının ve iktidar uğruna bu yaşamların nasıl hiçe sayıldığını konu edinmiş ve bu önemli noktalara işaret etmiştir. Cengizhan hem güçlü hem de kudretli bir hükümdardır fakat acımasızlığı ile de nam salmıştır. Aşka olan hürmetini yitirmiş ve hürmetsizliği onun iktidarından ve hırsından uzaklaştırmıştır. Aytmatov’un akıcı dili ve sağlam tarih bilgini her satırda hissedeceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.