Kitapozeti.Net

Damızlık Kızın Öyküsü Kitap Özeti – Margaret Atwood

25.02.2018
59

Margaret Atwood tarafından kaleme alınan bu kitap bir kadının sırf kadın olduğu için başına gelenleri ele almaktadır. Romanda bir kadın sabah rutinlerini gerçekleştirirken birden başına gelenler yüzünden hayatı değişir. Kredi kartı geçersizdir, işten atılmıştır. Sürekli olarak olumsuzluklar yaşamaya başlayan kadın bunların neden olduğunun sebebini bilmemektedir. Damızlık Kızın Öyküsü kitap özeti aslında kadınların sürekli olarak erkeklerin altında çalışmasından dolayı kaynaklanan farkları ortaya koyan bir kitaptır. Kadınların tam bağımsız olamayışını gözler önüne seren, eşitliğin olmadığı bir dünyayı anlatan oldukça güzel bir hikâyesi olan kitaptır.

Kadın artık erkeğe hizmet etmek için vardır. Dünya bambaşka bir yer olmuştur. Kadınlar erkeklere hizmet etmektedir ve artık dünya da çok fazla çocuk da kalmamıştır. Hava kirliliği, nükleer sızıntılar artık dünya yaşanmayacak bir yer haline gelmiştir. Kadınların görevleri artık erkelere hizmetçilik ve fahişeliktir. Bir diğeri ise kadınların damızlık olarak komutanlar için kullanılmasıdır. Komutanlara sağlıklı yavrular verebilmek için çalışmaktadırlar.

Damızlık Kızın Öyküsü Kitap Özeti

Kitap ilk bakışta feminist bir yazarlık örneği gibi gözükse de oldukça başarılı bir kurguya sahiptir. Yaşanmamış bir dünyayı ele alan bu kitapta karakterler olaylar kurgudan ibaret gibi gözükse de aslında kadın erkek arasındaki günümüz farklılıklarını daha kötü bir şekilde gelecek dünyaya yansıtan yazar, oldukça başarılı bir kitap ortaya koymuştur. Bu kitap ile kısa sürede çok satanlar listesine adını yazdırmayı başaran yazar, kadınların erkeklerin kölesi haline geldiği bir dünyayı ele alır. Ama kadın halen güçlüdür. Olayların akışı biranda değişecektir ve kadınların mücadelesi başlayacaktır. Kolonilerle dolu olan bir dünya da mükemmel çocukların yetişmesi için sakat doğan ve ya beğenilmeyen çocuklarda öldürülmektedir. Bu kadar acımasız bir dünyanın gerçek olmasını kimse istemese de kitapta yer alan bazı durumlar günümüzde zaten yaşanmaktadır. Günümüz kadının çektiği sıkıntılar kitapta ince detaylar halinde yer almaktadır.

Damızlık Kızın Öyküsü Kitap özeti aslında tamamen erkeklerin hâkim olduğu, yaşanmaz hale gelmiş bir dünya da kadınların verdiği yaşam mücadelesini ele almaktadır. Gelecek dünya olarak kurgulanan bu kitap oldukça beğenilmiştir ve beyaz perdeye de yansıtılmıştır. Filmi de kitapta olduğu gibi büyük bir ilgi uyandırmıştır. Bu kitap farklı kurgusu, sade dili ile bir çırpıda okuyup bitireceğiniz kitaplardan biri üstelik bambaşka bir konu ile karşınıza çıktığından da oldukça merakla okuyacaksınız. Damızlık kızların komutanlar için çocuk doğurmalar, mükemmel çocuğu yapmaya çalışmaları, bu sırada da bir isyana hazırlanmalarını ele alan kitap sizleri büyüleyecek bir olay örgüsüne sahiptir. Kitap günümüz kadınından çok uzak bir kadın portföyü gözler önüne sermektedir. Kadın artık meşru bir şekilde köledir. Erkek cinsine hizmet etmek zorundadır. Hiçbir zaman tarihte tam anlamıyla yeri olmayan ve söz hakkı olmayan kadın bu kitapta tam anlamıyla köleleştirilmiştir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.