Kitapozeti.Net

Defterler Kitap Özeti – Nilgün Marmara

15.12.2017
41

kitabı aslında izinsiz yayınlanmış bir kitap olup, Nilgün Marmara’nın anılarının yazılı olduğu, aslında bir günlük olan eserdir. Edebi açıdan Nilgün Marmara keşfedilmemiş yeteneklerden biridir ve şiirleri oldukça farklı bir şekilde kaleme alınmıştır. Nilgün Marmara, yaşamayı sever fakat ölüm onun için daha anlamlıdır. İngiliz Edebiyatı okuyan şair, İngiliz bir yazarın ölümle ilgili şiirlerinden oldukça etkilenir ve düşünce yapısı olarak bu şairi kendine yakın bulur. Şair, aslında neşeli çevresindekileri güldüren bir yapıya sahip olmasına rağmen bir türlü bu dünyaya kendini sığdıramaz. Bu yüzden onun tüm şiirlerinde ölümün etkilerini ve güzelliğini, insanların bu hayatı nasıl da kirlettiklerini görmekteyiz. Defterler Kitap özeti günlük olması nedeni ile aslında oldukça objektif bir eser olma değeri taşımaktadır fakat bu eser, Nilgün Marmara’nın ölümünden sonra eşi tarafından yayınlatılmak istenir fakat bu yayının içeriğinin değiştirildiği fark edilmiştir. Yıllar sonra defterlerin aslı bulunur ve asıl eser tekrar basılarak yeniden okuyucu ile buluşturulur. Nilgün Marmara, ölümü ile ünlenen bir yazardır. Bir gün arkasında bıraktığı bir mektup ile ölümünü yani onun için hayatın başlangıcını gerçekleştirir.

“ Unutuş bir kaynak olmalı;

Yeni’yi her an’ a yaymak için.

Ben sana olmalıyım,

Bana sen bir kaynak.

Görüyorum geç, kıyım çok yakın!”

Şeklinde eserlerinde sürekli olarak yaşam ile ölüm arasında gidip gelmektedir. Onun için bu dünya o kadar kirlidir ki doğmak ve doğurmak manasızdır.

Defterler Kitap Özeti

Nilgün Marmara’nın günlüklerinden oluşan defterler, izinsiz basımından sonra içeriğinin değiştirilmiş olduğu fark edilir ve günümüzde tekrar saf, duru hali ile basımı gerçekleştirilir. Bu eser aslında Nilgün Marmara’nın günlük hayatındaki çevresi, arkadaş ilişkilerini ele alan bir kitaptır. Tamamen bir günlük niteliğindedir ve hiçbir şekilde değiştirilme yapılmamıştır. Defterler, aslında Nilgün Marmara hakkında çıkan iddiaların hepsine de bir cevap niteliği sunmaktadır. Bu yönden de oldukça önemli bir eserdir.

Yazarın ne yazık ki hayatını kaybetmesi ile ortaya çıkan bu eserler, oldukça farklı bir üslup ile kaleme alınmış şiirler ile doludur. Nilgün Marmara şiirleri hayatımıza geç girmiş olsa da iyi ki girmiş. Defterler kitap özeti Nilgün Marmara’nın hayatının özetidir aslında. Bugüne kadar içinde barındığı fakat bir türlü içindekileri anlatamayışının en güzel dilidir şiirleri. Bu eser ile aklınızda bolca soru işareti kalacaktır. Acaba Marmara haklı mıdır? Dünyayı çirkinleştiren biz insanoğlu, belki de Nilgün İçin hiç değişmeyecektir. Bu yüzden de kendi hayatını değiştirmek için ölümü seçmiştir ve yeni bir hayata başlama düşüncesi ile gitmiştir. Arkasında bıraktığı eserleri ile pek çok okura hitap eden ve büyük bir hayran kitlesi oluşan yazar, maalesef öldükten sonra tanınmıştır ve sevilmiştir. Şiirlerinin ölümünden sonra yayınlanması ile pek çok okur ve şair Marmara’yı taktir etmiş, dilinin farklılığı oldukça beğenilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.