Kitapozeti.Net

Değirmen Kitap Özeti – Sabahattin Ali

19.04.2019
42

kitabı, ’nin şiirden öykü ve romancılığa geçişin ilk kitabıdır. Kitap Sabahattin Ali’nin tüm öykülerini barındırıyor. Değirmen öyküsünün yer aldığından dolayı kitabın adı Değirmen olarak yazmıştır. 2 bölümden oluşan kitapta şu bölümler yer almaktadır:

 1. Değirmen
 2. Kurtarılamayan Şaheser
 3. Kırlangıçlar
 4. Viyolansel
 5. Birdenbire Sönen Kandilin Hikayesi

2.Kısımda ise şunlar yer almaktadır:

 1. Bir Delikanlının Hikayesi
 2. Bir Gemici Hikayesi
 3. Bir Orman Hikayesi
 4. Kazlar
 5. Bir Firar
 6. Kanal
 7. Candarma Bekir
 8. Sarhoş

Değirmen Kitap Özeti

Sabahattin Ali Değirmen kitabında, ilk olarak değirmene özgün tasvirler vererek okuyucu bilgilendirmiştir. Okuyucunun kafasında bilgiler canlandıktan sonra ana temaya geçmiştir.

REKLAM ALANI

Göçebe olarak hayatlarına devam eden Çingene’ler, kış ayının geride kalmasıyla kendilerine bir yer ararlar. Aradıkları yerlerin en büyük özelliği baharı simgeleyen yerler olmasıdır. Edremit bölgesine giden neşeli Çingene’ler, yapıca küçük bir değirmenin yanında durma gereksinimi hissederler. Değirmen etrafındaki zeytin ağaçları altına yerleşmeyi kararlaştırırlar.

İlk başlarda köy tarafından şaşırılan Çingene’ler, daha sonra değirmenci başı ve köy halkı tarafında ilgi görülüp hoş karşılanırlar. Çingene’ler de zamanla geçimini sağlamaya başlarlar. –gerek düğünlere giderek çalgı çengi çalarak gerekse de ürün satarak bu işi gerçekleştirirler- Bu Çingene’lerin içinde boylu poslu, yakışıklı, hanım ağaları peşine takan azıcık esmer bir kişi vardır. Bu kişinin adı Atmaca’dır. Atmaca, çok konuşmaz ama çok iyi klarnet çalar. Herkesi sevmez ama severse candan sever. O klarnet çalmaya başlayınca bütün herkesin o an aklı duruyordu.

Köyün değirmeninde çalışan bir değirmenci başı vardır. Değirmenci başı, yaşlı ve tek geçim kaynağı olan değirmende çalışmaktadır. Değirmenci başının da bir kızı vardır. Kız, tam anlamıyla köylü güzelidir. Uzun saçları, yuvarlak yüzü, muhteşem çenesi ile yeryüzünde dolaşan bir melektir. Lakin kız sakattır bir uzvu eksiktir; küçükken değirmende bir kolunu kaybetmiştir.

Her akşam Atmaca ve Çingene arkadaşları değirmenin yanında bulunan zeytin ağaçlarının altında şarkılar çağırmakta klarneti üflemektedirler. Atmaca ile köylü güzeli ise birbirlerini sevmekle meşgullerdir. İkisi de aşık olmuşlardır. Atmaca artık çalgı çengiye gitmez olmuştur. Sadece akşamları değirmenin hemen yanı başında klarnet çalmaktadır. Bir zaman sonra Atmaca, artık karar vermiştir. Söyleyecektir kıza sevdiğini; kızın da kendisini sevdiğini düşünüyordur. Zeytin ağaçlıkların altında itiraf eder lakin köylü güzeli Atmaca’nın istediği cevabı vermez. Kolunun olmadığını gösterir ve itiraz eder. Atmaca sevgiyi vücutla ölçmez. Kalbin koldan önemli olduğunu ifade eden Atmaca istediğini alamamıştır. Bundan sonra ne köylü kızı mutlu olabilmiştir ne de Atmaca. Atmaca vicdanlı bir yapıdadır. Kızı anlar ve ona anlayış gösterir.

Yoğun ve şiddetli bir fırtına günü Atmaca köylü kızını çağırır. Tüm Çingene’ler fırtınadan kaçmakla meşgullerdir. Değirmenin altında beklemeye başlarlar. Atmaca’yı aramaktadırlar. Atmaca elindeki klarneti bırakarak değirmene kendisini atar. Atmaca derin bir bağırış koparır ve tüm Çingene’ler onun yanına koşar. Geldiklerinde Atmaca’nın bir kolu yerinde yoktur ve kolunun olduğu yerden de kanlar fışkırmaktadır.

İşte böyle, kendisinden görmek istemeyeceğin bir şeyi söküp atmak yalnız bu sevmektir. Gerçek ve asil bir Çingene’nin hikayesidir Değirmen…

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.