Kitapozeti.Net

Dirilt Kalbini Kitap Özeti – Nouman Ali Khan

25.02.2018
70

Nouman Ali Khan’ın Türkçe ilk kitabı olan Dirilt Kalbini İslami bir üslupla ve şeri kurallara uygun olarak edebiyatımıza kazandırılmıştır.

Dirilt Kalbini kitap özetiyle kitabın içeriğine kısaca bir göz atalım: Teknolojinin gelişmesiyle yalnızlaşan insanoğlu, ailesine çevresine hatta kendisine karşı büyük bir uçurum içerisindedir. Gençler artık tozlu raflara kalın kitaplara bakmıyor ve kısacık ahir ömürlerinde zamanlarının yoksunluğundan ve kendilerine yetememekten sürekli olarak yakınıyorlar. Hâlbuki kimin ne zaman öleceği, gelecek planlarının hangisinin gerçek hangisinin yalan olacağı bilinmiyor.

Biz insanoğlu hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamaktan daha fazla keyif alırız. Çünkü ölmek, ahirette yüce yaratanın karşısına çıkmak fikri çok zordur. Bununla yüzleşemeyiz. Fakat bu fikri tamamen unutmuş da değiliz. Hz. Muhammed (s.a.v) bir hadisinde ‘hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışın’ buyurmuşlardır. Allah her insana belli bir ömür biçmiş, bu ömür vesilesiyle hepimiz çizilen kader yolumuzda mutlak sona doğru adım adım yol almaktayız. Değiştiremeyeceğiz yegâne kaderimiz olan ölüme ne kadar hazırız ne kadar değiliz düşünmek bizim boynumuzun borcudur.

Yaşadığımız süre boyunca iyi şeyler yapmalı Allah’ın ve kullarının hoşnut olacağı adımlar atmalıyız kim cennete gider kim gitmez bilinmez fakat tedbir kulun tevekkül Allah’ın işidir. Dirilt Kalbini adlı eserinde yazar Nouman Ali Khan bize Kur’an’da geçen ayetlerden, bu ayetlerin içerisinde geçen ifadelerin dil özelliklerinden de bahsetmiştir. Bu eşsiz kıymetli eser yazarın Türkçeye çevrilmiş olan ilk eseridir. Diğer eserlerini de raflarda görmek isteriz.

İslami bir yazar olan Nouman Ali Khan 36 yaşında genç bir yazar aynı zamanda okutmandır birçok üniversite Arapça dersler vermiştir. Son yıllarda internette hızla yayılan videoları ile oldukça popüler olmuştur. Dirilt Kalbini kitap özetine bakacak olursak birkaç alıntıya yer verelim: ‘Allah’ın bize ihsan ettiği ve bizim kesinlikle ihtiyacımız olan onlarsız yaşayamayacağımız o kadar çok şey var ki. Allah hiç durmadan veriyor, veriyor, veriyor.’ Bir diğer alıntı ise ; ‘Birine yardım ettiğiniz zaman siz onları onurlandırmazsınız, onlar sizi onurlandırırlar. Hesap gününde sizin için şahit olurlar. Günahlarınız için mağfiret olurlar.’ Alıntılardan da anlaşıldığı üzere sade ve anlaşılır dili ile oldukça beğenilen yazarın birçok eseri bulunmaktadır.

Son olarak Dirilt kalbini kitap özeti ‘İnsanlar bana gelip diyor ki : ‘Çok fazla dua ediyorum Allah dualarıma cevap vermiyor. Her şeyden önce şunu kabullenin, Allah sadece size değil bütün âleme veriyor. Hem iman edenlere hem de iman etmeyenlere veriyor. Onların da işleri, çocukları, mutluluğu, sofrada yemekleri, terfileri oluyor; onlar da hastalanıyor ve şifa buluyorlar. Yani, dua eden de etmeyen de bu dünyada sıkıntı ve zorluk çekiyor. Allah ikramını ve ihsanını sadece inananlara da inanmayanlara da veriyor. Hiç durmadan ihsanda buluyor ve ne zaman vereceğine de o karar veriyor.’

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.