Kitapozeti.Net

Dövüş Kulübü Kitap Özeti – Chuck Palahniuk

25.02.2018
60

Yeraltı romanları arasında yer alan bu kitap ilk olarak bir hikâye olarak oluşturulmuş olsa da kısa sürede romana çevrilmiştir. Oldukça beğenilen bir roman olup kısa sürede çok fazla kişi tarafından okunmuştur. Kitabın konusu aslında özgürlüktür. Toplumsal normlardan kurtulmak isteyen iki adamın fiziksel acı ile bu normlardan kurtulabilecekleri üzerinde durmalarını ele alan bir kitaptır.

Kitap, insomnia hastalığına sahip olan iki adamın hikâyesini anlatmaktadır. Başkahramanımız Tyler Durden, bir destek grubuna katılır ve tanıştığı bir adamla beraber dövüş kulübü açmaya karar verir. Ana karakterlerimizden biri oldukça zengin bir otomobil firmasında iyi bir işe sahiptir. Fakat buna rağmen kendini yalnız ve toplumdan dışlanmış hissetmektedir. Adam zaman içerisinde daha samimi bir ortam olarak gördüğü destek gruplarına katılır. Burada farklı rahatsızlıklara sahip olan kişiler dertlerini birbirlerine anlatarak birbirlerinden destek alamaya çalışmaktadırlar. Yazar bu destek gruplarında sürekli olarak görmeye başladığı Marla adın da bir kadına rastlar ve kadın adamın ilgisini çeker. Aslında kadında onun gibi ihtiyacı olmadığı halde bu gruplara katılmaktadır. Daha sonra bu kadın ile adam bir anlaşma yaparlar ve birbirlerinin gittikleri seanslara gitmeyeceklerini söylerler. Bu durumda birbirlerine itici gelen bu iki insan birbirlerini görmek zorunda kalmayacaklardır.

Dövüş kulübü kitap özeti aslında Tylor ve yazarın hayatlarının kesişmesi ile ülke çapında yaygınlaşacak olan Dövüş Kulübünün temelleri atılmıştır.

Dövüş Kulübü Kitap Özeti

Dövüş kulübü kitabı oldukça farklı bir hikâyeyi ele almaktadır. Birbirinden farklı iki adamın bir araya gelmesi ile ortaya çıkan bu hikâye sizlere bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor. Hikâyede yer alan kadın karakter Marla ile Tylor arasındaki ilişki de zaman içerisinde yazarın kıskançlığına sebep oluyor ve olaylar karışıyor. Bu kitapta aslında toplumdan soyutlanmış kişilerin bu toplumsal kurallardan kurtulabilmek için fiziksel acıyı tercih etmelerini ele alıyor. Bu yönü ile de toplumun normlarına farklı bir yönden bakan yazar, aslında inanların neye neden yöneldiğini anlatan bir kitap yazmıştır. Kitapta yer alan karakterlerinde genellikle toplumdan dışlanmış olması ve hepsinin bir rahatsızlığının olması hikâyeyi çekici kılıyor. Kitap sade bir dille yazıldığından dolayı da oldukça kısa bir sürede okuyup bitireceğiniz cinsten. Üstelik oldukça güzel bir kurgusu olan bir kitap. Sizlerin daha önce karşılaşmadığı farklı bir bakış açısını sizlere sunan yazar, dövüş kulübü kitabı ile sıra sürede çok beğeni toplamıştır ve kitabının fikri oldukça beğenildiğinden beyaz perdeye de yansıtılmıştır.

Bir efsane haline gelen Dövüş Kulübü hem kitap ile hem de filmi ile kısa sürede büyük kitlelere hitap etmeyi başarmıştır. Dövüş kulübü kitap özeti için fiziksel acının gerçekliği karşısında insanların normlardan kurtuluşu demek mümkündür. Fakat bazı duygularımız bu fiziksel acının karşısında bile üstün gelecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.