Kitapozeti.Net

Eda Kitap Özeti – İpek Mutaf Böler

15.12.2017
68

Ünlü sanatçı İpek Mutaf Böler’in konservatuar yıllarını anlatan anı niteliğinde bir kitaptır. Bu kitap ile aslında bir yeteneğin nasıl da yok olduğunu sizlere anlatmak isteyen yazar oldukça basit bir dil kullanmıştır. Sevgi dolu bir ailenin kız çocuğu olan İpek, sevgiye hayatı boyunca önem vermiştir ve en yakın arkadaşı sevgiden yoksun bir kız olacaktır. Belki de bunu iki hayatın karşılaşmasının önemli bir sebebi vardır. Eda kitap özeti iki farklı genç kızın hayatını ele alan bir kitaptır ve oldukça akıcı bir dil ile kaleme alınmıştır. İpek Mutaf Böler, bu kitapta günlük hayatımızda tanıdığımız ünlü isimlerin anılarına da yer vermiştir. Özellikle Haluk Bilginer, Mehmet Ali Erbil gibi tanındık isimlerle olan arkadaşlığından anılar da kitaba farklı bir önem katmıştır.

Eda Kitap Özeti

Eda kitabı, küçük bir kızın sevgisizlikle geçmiş olan hayatının okul hayatına yansımasından dolayı yaşadığı pek çok zorluğu Eda ile aşmaya çalışmasını konu alan bir kitaptır. İpek, hayatı boyunca sevgi ile büyüyen bir kız olmasına rağmen, arkadaş edinmek konusunda oldukça tedbirli davranır. Onun bu davranışı Eda’nın dikkatini çeker ve kısa sürede arkadaş olurlar. Aslında kitap Eda’nın İpek’e emri vakileri ile geçmektedir. Edanın termosu elinde çay ve bisküvilerini alıp İpek’in yanına gelmesi ile başlar. Aslında Eda derdini anlatacak birini aramaktadır ve o şanslı kişi de İpek olacaktır. Eda’nın hayatına bir erkeğin girmesi ile olaylar değişmektedir. Aslında eda oldukça başarılı bir çello öğrencisidir. Fakat hayatı boyunca göremediği sevgiyi erkek arkadaşında bulunca okulunu ihmal etmeye başlayacaktır. Bu durum İpek’in hiç hoşuna gitmez ve Eda’yı çocuktan uzaklaştırmaya çalışmaktadır. Fakat bu durum da pek de başarılı olamaz. Özellikle ilerleyen zamanlarda Eda’nın hasta olması ile İpek Eda’ya daha çok bağlanmaya başlar ve hikâye bambaşka bir kurgu içerisine girmektedir. Maalesef oldukça hüzünlü bir kitap olup, sonu sizleri oldukça üzecektir. Eda kitap özeti sizlerin daha önce alışık olmadığı bir konuyu ele almaktadır.

İpek Mutaf Böler’in İlginç Hikâyesi

İpek Mutaf Böler’in ele aldığı bu kitap, aslına kendi ile bir sohbeti niteliğindedir. Oldukça farklı hayatlara değinen yazar genç bir kızın zorluklarla geçen sevgisiz hayatını ele almayı başarmıştır. Eda kitap özeti sizleri oldukça etkileyecek bir genç kızın hikâyesini ele almaktadır. Eda bambaşka ruh haline sahip oldukça başarılı bir genç kızdır. Fakat bu başarısı başarısızlığa giden bir yoldur. Kendi hayatı ile kararları kendi verememektedir. Eda’nın bu yeteneğinin ortaya çıkmasını sağlayan İpek Mutaf Böler aslında onun hayatını değiştirecek kişidir fakat olaylar pek de istedikleri gibi geçmeyecektir. İpek Mutaf Böler bu kitabı ile sizlere farklı bir hikayeyi sunmaktadır. Eda karakterinin gerçek hayattan bir karakter olması ile de oldukça etkileneceğiniz bir kitaptır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.