Kitapozeti.Net

Ejderha Dövmeli Kız Kitap Özeti – Stieg Larsson

19.03.2018
21

Ejderha Dövmeli Kız tamamen kadın ve kadına yapılan cinsel istismarlar ve kadının toplumdaki yeri ve önemine vurgu yapılmaktadır. Çok iyi kurgulanmış olan kitap akıcı anlatımı ile son zamanlarda okuyucuların en çok dikkatini çeken eserlerden biridir.

Kitap bir gazetecinin yani Mikael Blomkvisk ile başlamaktadır. 40lı yaşlarında ve oldukça başarılı olan gazeteci, bir arkadaşından aldığı bilgiler ile Wennerström şirketinin yaptığı usulsüzlükleri yakın dostu Erika Berger ile birlikte yayımladıkları Millenium adlı dergide yayımlamışlardır. Fakat yakın dostu Mikael’e ihanet emiş ve tüm iddiaların asılsız olduğunu söylemiştir. Ejderha Dövmeli Kız kitap özeti Wennerström tüm iddiaların asılsız olduğunu kanıtlamış ve Mikael’in gazeteciliğine kara bir leke sürülmüştür. Bir süreliğine dergiden ayrılıp kendi köşesine çekilmiş ve bu olayda haklılığını kanıtlamak için çeşitli yollar düşünmeye başlamıştır.

Bir koruma ve dedektiflik şirketi yöneticisinden aldığı bir telefonla hayatı alt üst olmuştur. Şirkette kimsenin iş yapacağına ve başarılı olacağına inanmadığı kendi içine kapanık bir kız bulunmaktadır. Ejderha Dövmeli Kız kitap özeti Lisbeth Salander adındaki bu kıza başlarda şirket içinde sadece fotokopi çekmekte ve kimseyle hiçbir şekilde diyalog kurmamaktadır. Lisbeth anlaşılması oldukça güç biridir ve bu durum Armansky’in dikkatini çekmiş ve kızı casusluk işlerinde çalıştırmaya başlatmıştır. Hiç kimsenin beklemediği bir şekilde bu işte başarılı olan Lisbeth yetenekli ve çalışkan olduğunu herkese kanıtlamıştır. Armansky onu Mikael’in peşine takmış ve kız her adımda Mikael’i izlemiş gizlice bilgisayarına girmiş ve gazetecinin nelerin peşinde olduğunu bir bir rapor etmiştir.

REKLAM ALANI

Mikael Armansky’in ayarlamış olduğu buluşmada Vangerlerin avukatı Frode ile görüşür. Ve Lisbeth için bu dosya kapanmış olur. Avukat Dirch Frode Mikael’i Henrik Vanger’le bizzat görüştürmek üzere evlerine davet eder. Mikael bu duruma pek sıcak bakmasa da kaybedecek bir şeyi olmadığını düşünerek teklifi kabul eder ve gider. Sadece Vangerlerin yaşadığı bir kasabaya gider ve seksen yaşlarındaki Henrik Vanger Mikael’den 40 yıl önce öldürülen yeğeni Harriet Vanger’in katilini bulmasını ister.

Ejderha Dövmeli Kız kitap özeti Mikael’e göre üzerinden oldukça uzun bir zaman geçmiş olayı aydınlatmak neredeyse imkansızdır. Her şeyi göze alabileceğin, söyleyen Henrik bir biyografi gibi yazmasını ve yazdığı kitapla binlerce kron bile alabileceğini söyler. Mikael bu saçma ama merak uyandıran fikri kaçırılmayacak bir fırsat olarak görür ve bir yıllık sözleşme imzalarlar. Bunun üzerine Henrik Vanger ile röportajlar yaparak ailenin hayatına daha yakından tanık olmaya başlamıştır. Ve bu röportajlar ışığında katilin kim olabileceği konusunda araştırmalara koyulur. Henry Harriet ’in kaybolduğu gün büyük bir kaza meydana geldiğini ve çiftlikteki herkesin o gün orada bulunduğunu söyler. Harriet hayatının son günlerinde kendini dine adamış ve içine kapanmıştır. İşler artık Mikael için pekte kolay olmayacaktır.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.