Kitapozeti.Net

Elia İle Yolculuk Kitap Özeti – Zülfü Livaneli

19.03.2018
61

, Türk Edebiyatı’nın ve Türk müziğinin en gözde sanatçılarından biridir. Elia ile yolculuk kitap özeti eserlerinde kullandığı enfes dili ve verdiği tarihi bilgiler ile okudukça daha fazla kendinizi kaptıracağınız harika kitapların fikir sahibidir. Hem dili hem de sosyal düşünceleri ile naif kişiliğini yaptığı her işte bizlere yansıtmış ve toplumda kabul görmüş yegâne bir sanatçı.

Elia New York’ta çok iyi bir yönetmen olmayı başarmış, birçok filmde insanlığı yansıtmayı başarmış ve defalarca kez Oscar ödülüne aday gösterilmiştir. İki kere de en iyi yönetmen ödülünü almayı başarmıştır. Elia ile yolculuk kitap özeti eskiden ülkemizde yaşayan Elia ise asla bitmek tükenmek bilmeyen bir Anadolu hasreti ile yanıp tutuşmaktadır. Kitapta Livaneli ile Elia ’nın ne kadar sıkı birer dost olduğuna şahit olacak içinizi ısıtan sımsıkı hikâyelerle keyifli vakit geçireceksiniz. Elia küçük yaşta göç eden Türkiye’de yaşamış bir Rum kızıdır. Anadolu’yu çok seven Elia her yeri görebilmek adına otobüs yolculukları yapmıştır. Livaneli anlattığı hikâyeleri ve anıları fotoğraflarla bize sunmuştur.

Elia Anadolu’nun hayalindeki gibi olmadığını görünce oldukça büyük bir hayal kırıklığına uğramıştır. Kitap Elia ile olan anıları dışında Anadolu’daki tarihsel değişimleri yemek kültürleri ve aşk hikâyelerini konu edinmiştir. İki dost birlikte bilinmeyen yerleri keşfetmiş ve duygularına bir yenisini eklemişlerdir. Kitaba dil olarak baktığımızda ise Livaneli’nin naif ve sade anlatımı bu eserinde de belirgin olarak kendini göstermiştir. Elia ile yolculuk kitap özeti okuyucusunu yormadan akıcı bir dil kullanmıştır. Kitapta görsellerin kullanılması ile oldukça açık ve gerçeğe yakın hayaller kurulmasına ön ayak olunmuştur.

Her fotoğrafta her resimde kendinizi o anının bir parçası olarak hissedeceksiniz. İki farklı sanatın tek bir eserde toplanması ve ünlü bir sanatçının kendi anılarını sizler için derleyip anlatması size keyif verecek ve sanki ordaymışsınız hissini tetikleyecektir. İki farklı karakter aynı olay üzerinde yoğunlaşmış ve birlikte edindikleri deneyimleri sanatla harmanlayarak hoş ve güzel sohbetler elde etmişlerdir. Anadolu’nun herkes için vazgeçilmez bir toprak geçmeyen bir yara olduğu vurgulanmıştır. Zülfü Livaneli edindiği tecrübeler ve muhteşem tarihi bilgisi ile bize bilinmeyenleri her eserinde olduğu gibi bu eserinde de yansıtmıştır.

Genel olarak kitaplarında kullandığı samimi ve akıcı dili sayesinde oldukça beğenilen ve her yaş grubuna hitap eden eserleri ile her yaştan okuyucuya hitap etmektedir. Türk Edebiyatının en ünlü yazarlarından olan Zülfü Livaneli’nin diğer eserlerindeki kurguları ve hikâyelerini okumaya doyamayacaksınız. Sanatçı kişiliği ve idealist yapısı ile toplum tarafından kabul görmüş ve her kitleye hitap etmeye özen göstermiştir. Kitap içerik olarak Anadolu tarihi ve Anadolu’dan göç eden Rum vatandaşların acılarını ve özlemlerini konu edinmiştir. Her eserinde işlediği konuları detaylı araştırmış ve okuyucuya gerçek ve yalın bilgiler sunmuştur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.