Kitapozeti.Net

Emiyor Mu? Kitap Özeti – Hande Birsay

19.03.2018
36

Emiyor Mu? Kitap Özeti

Hande Birsay’ın kaleme aldığı kitap kadınların doğum yaptıktan sonra yaşadıklarını anlatan güzel bir kurgudur. Yazar bu kitabı ile aslında sıradan bir olay olan hamileliğin topumuzda ne kadar önemsendiğini ve bu sürecin nasıl geçtiğini kaleme alarak okurları ile paylaşmıştır. Hamileyken dokuz ay boyunca pamuklara sarılarak bakılan anneler, hamilelik sonrasında bu ilgiyi görmeye deva edeceklerdir. Yazar kendi hamileliğinin tüm süreçlerini kaleme almıştır. Yazar ilk olarak çevresindeki kişilerin tavsiyelerine göre hareket etmeye karar verir fakat çevresindeki insanların hamilelik süreçleri pek de doğal geçmemiştir. Hatta bir sürü saçmalıkla doludur. Kitap okuyarak, kitapta yazanlara göre bir çocuk büyütmek, Çocuklarla kuaföre gitmek, çocuklar ile kurgu dolu iletişimler. Tüm bunlar doğal bir süreçken birden bire oldukça saçma bir şekilde bireylerin durumu abartması, yazar hamilelik ile ilgili daha pek çok konuya değinmiştir. Emiyor mu? Kitap özeti aslında her annenin yaşadığı bir süreci gözler önüne sermektedir.

Emiyor Mu? Kitap İçeriği

Kitap içeriği bölüm kurgulanmıştır ve bir annenin hamilelik boyunca yaşadığı her konu ele alınmıştır. Yazar özellikle çocuk doğduktan sonra değişecek olan hayatlara da dokunmuştur. Çoğu kadın çocuğu olduktan sonra hayatının eskisi gibi olmayacağını düşünmektedir fakat hiç de öyle değildir. Yazarın değişine göre her şey olduğu gibi kalmaktadır. Tek fark artık bir çocuğunuz vardır. Bu konunun kişinin kendisinde bittiğini savunan yazar kendi hayatından özel zevklerinden ve sosyal çevresinden asla taviz vermemiştir. Arkadaşları ile gezmeye devam etmiştir. Konserlere gitmiş, hayatı olduğu yerden devam etmektedir. Değişen hiçbir şey yoktur ve diğer kadınlarında aynı şekilde davranmalarını tavsiye etmektedir.

Emiyor mu? Kitap özeti aslında anneliğin televizyonlarda, sosyal medyalarda gösterildiği gibi olmadığını yaşayarak öğrenileceğini anlatmaktadır. Yani iyi bir anne olmak için yazanlara göre hareket etmenize gerek yoktur. Çoğu kadın sosyal medyadan gördüklerini uygulamaktadır ve başarılı olamadıkların da ise üzülmektedirler. Aslında annelik hiç de görüldüğü gibi bir şey değildir. Her kadının yaşayarak öğreneceği bir duygudur. Yazar kitabını bitirirken anneliğin yazılarak ya da okuyarak öğrenilecek bir şey olmadığını özellikle vurgulamıştır. Her annenin ve anneliğin birbiri ile aynı olması gerekmemektedir. Annelik duygusu farklı bir duygudur ve her kadın bu duyguyu yaşayarak öğrenmelidir. Okuyarak ya da görerek değil. Emiyor mu? Kitabı oldukça başarılı bir kurgu olmuş. Özellikle günümüz kadınlarının annelik konusunda çok fazla tereddütleri var iken adeta bir iç rahatlatma kitabı halini almış.

Hande Birsay’ın bu güzel kurgusu sadece günlük bir dille yazıldığından kolay ve akıcı bir üslup olmuş. Bu yönden de kitabı kolaylıkla okuyabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde bitireceğiniz bu kitap anne olsanız da olmasanız da sizleri hem eğlendirecek hem de annelik duygusunun okunarak değil yaşayarak öğrenileceğini gösterecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.